CSM Oradea a invins, la Oradea, cu 11-8 echipa Corona Sportul Studentesc, in al treilea meci al semifinalei Superligii Nationale. Cu scorul de 3 la 0 la general oradenii au facut pasul in ultimul act al competitiei. Pentru CSM va fi a 7-a finala consecutiva.

Pe sferturi scorul a fost 3-3, 4-1, 1-3, 3-1.

Gazdele au inceput foarte bine partida si au condus cu 3-1 in prima parte dar „studentii” au revenit si au egalat pana la prima pauza. Corona Sportul Studentesc a reusit chiar sa preia conducerea pe tabela de marcaj la inceputul reprizei a doua (3-4). Reprica oradenilor nu a intarziat si au marcat de 4 ori consecutiv intrand la pauza mare cu un avantaj de 3 goluri (7-4). .

La reluarea partidei, oaspetii au restabilit inca o data egalitatea (7-7) dar brazilianul  Gustavo Guimaraes a mai punctat o data pentru bihoreni astfel ca CSM conducea cu un gol inainte de ultima parte.

Tot Guimaraes a marcat primul gol in ultima repriza, Nicolae Oanta a punctat pentru 9-8, insa Alex Popoviciu si acelasi Grummy Guimaraes au desprins decisiv echipa lor de adversari. Scor final 11-8 pentru CSM Oradea.

În finală, vicecampioana va intalni învingătoarea dintre Steaua București și Dinamo București. Ros-alabastrii conduc cu 2 la 0 la general si mai au nevoie de o singura victorie pentru a se califica in finala. Meciul 3 va avea loc in bazinul din Complexul sportiv al clubului din Sos Stefan cel Mare, vineri 3 mai. Daca va fi nevoie, meciul 4 se va juca sambata, 4 mai, tot la Dinamo.