Steaua Bucuresti a fost invinsa in aceasta seara in deplasare de Ferencvaros, cu scorul de 12-4, intr-un meci din etapa a 13-a, penultima, din grupele Ligii Campionilor. In tur formatia maghiara castigase cu 9 la 6.

Partida de la Budapesta a avut parte de un prim sfert echilibrat. Gazdele au deschis scorul in minutul 6’46” prin Marton Vamos iar ros-albastrii au egalat prin Istvan Szabo cand mai erau 2 minute de joc.  In a doua repriza, FTC s-a desprins categoric inscriind 5 goluri fara sa primeasca vreunul (6-1).

La reluarea partidei, Steaua s-a apropiat la doua goluri de adversari prin reusitele croatului Jere Marinic (dubla) si Mihnea Gheorghe (din superioritate numerica (6-4) dar FTC a reactionat  cu o dubla a lui Aaron Younger si un gol semnat de Kallay, refacand diferenta de la pauza mare. Ba chiar ungurii au marit avantajul dupa ce Nikola Jaksic l-a invins pe Marius Tic cu 42 de secunde inainte de ultima pauza (10-4).

In sfertul 4,  gazdele au mai inscris de doua ori prin Sedlmayer si Kallayduce in timp ce stelistii nu au mai reusit sa gaseasca solutii pentru a depasi apararea adversa. S-a terminat 12-4 pentru Ferencvaros care ajunge la 22 puncte in grupa şi se situează pe pozitia a 4-a.

După 13 etape, Steaua se afla pe locul 6 cu 6 puncte Seria este dominată de campioana Italiei, Pro Recco.

Tot astazi in grupa A s-au mai jucat meciurile Dinamo Moscova – Eger 15-13, Barceloneta – Steaua Rosie Belgrad 14-3 si Pro Recco – Brescia 12-6

Liga Campionilor

Grupa A

Runda a 13-a

Miercuri 24 aprilie 2019

Steaua – Ferencvaros  12-4 (1-1, 5-0, 4-3, 2-0)

Ferencvaros: Andras Gardonyi, Tamas Sedlmayer 1, Mark Kallay 2, Zoltan Pohl 1, Marton Gyorgy Vamos 1, Toni Josef Nemet, Slobodan Nikic 1, Nikola Jaksic 2, Aaron John Younger 2, Denes Andor Varga, Szilard Jansik, Stefan Mitrovic 2, Soma Vogel. Antrenor: Zoltan Varga

Steaua: Mihai Dragusin, Mihnea Gheorghe 1, Marinic Kragic 2, Alexandru Vatrai, Mihnea Chioveanu, Andrei Prioteasa, Marios Kapotsis, Istvan Szabo 1, Cristian Calin, Nikita Derevankin, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanta, Marius Tic. Antrenor: Andrei Iosep

Arbitrii: Georgios Polychronopoulos (GRE) si Bozo Duraskovic (MNE)

Superioritati numerice: Ferencvaros 4/8, Steaua 2/5.

Penalty-uri: Ferencvaros 1/1

Clasament: 1. Recco 39, 2. Brescia 26, 3. Barceloneta 28, 4. Ferencvaros 22, 5. Dinamo 18, 6. Eger 15p, 7. Steaua 6, 8. Steaua Rosie Belgrad 0