Al doilea meci al finalei campionatului Italiei, dintre Pro Recco si Brescia, s-a incheiat cu acelasi scor ca in primul joc (7-6), doar invingatoarea a fost alta. Favorita la titlu a fost invinsa de Brescia, Alessandro Nora inscriind golul victoriei cu doar cateva secunde inainte de finalul partidei.

Startul meciului a adus cate doua goluri marcate de fiecare parte, pentru ca in urmatoarele opt minute de joc doar Pro Recco sa inscrie, astfel ca la jumatatea meciului, campioana en-titre a avut un gol avantaj (2-3). Gazdele au trecut la conducere pe tabela de marcaj in sfertul al treilea, in care au punctat de trei ori si au primit un singur gol (5-4). In ultima repriza, Recco a egalat la 6 prin Alex Giorgetti cand mai erau doar 30 de secunde din meci si se parea ca se va ajunge la penalty-uri, dar Nora a dat lovitura pentru Brescia, dupa ce l-a invins pe Tempesti cu doua secunde inainte de finalul partidei.

Intre timp, Posillipo a castigat medaliile de bronz in Italia. Formatia napoletana a castigat finala mica cu Savona cu scorul general de 2 la 0. In al doilea meci, disputat in deplasare Posillipos-a impus cu 10 la 9, golul victoriei fiind marcat de internationalul muntenegrean Aleksandar Radovic cu 13 secunde inainte de finalul partidei.