Complexul de Natatie Hajós Alfréd de pe Insula Margareta din Budapesta gazduieste de astazi Campionatele Mondiale de veterani, Romania fiind reprezentata de campionii de la ACS Brenntag. Jucatorii s-au impartit in doua echipe care participa la categoriile 35+si 40+.

La cea de-a doua categorie de varsta (40+) favorita este una dintre echipele gazdelor, Millenium, formata din componentii echipei nationale a Ungariei, tripla campioana olimpica. Nu lipsesc asadar, Tamas Molnar, Tamas Kasas, Tibor Benedek, Gergely Kiss, Peter Biros sau Zoltan Szecsi, jucatori inclusi in galeria Hall of Fame, si bineinteles nici antrenorul Denes Kemeny.

La categoria 40+, ACS Brenntag a disputat deja primul meci in aceasta dimineata in compania unei alte reprezentante a gazdelor, OSC Senior. Poloistii nostrii s-au impus cu 14 la 11. Pe reprize scorul a fost 3-3, 3-5, 2-4, 3-2. Au marcat pentru echipa noastra Andrei Iosep 4, Bogdan Cojocariu 4, Bogdan Matei 2, Razvan Cristescu 2,  Istvan Moldvai 2.

Brenntag 40+: Florin Turcu, Mike Tgnol,  Bogdan Matei, Andrei Iosep, Bogdan Cojocariu, Razvan Cristescu, David Witteboon, Istvan Moldvai, Dan Balanov, Alexandru Badea, Dragos Neagoe.

Grupele turneului  de la categoria 40+:

Grupa A: Pampas (ARG), WC Somovi (SRB), Triangle Water Polo (USA)
Grupa B: Millennium (HUN), Pallanuoto Milano A.S. Dilett (ITA), Galatasaray (TUR)
Grupa C: Masters Rio Waterpolo Club (BRA), OSC Senior (HUN), Belarus Master (BLR), Sport Club Brenntag (ROU)
Grupa D: Water Polo Dinamo Kijev (UKR), Oázis SC (HUN), St. Petersburg (RUS), Darkside (USA)

La categoria 35+ Sport Club Brenntag a terminat la egalitate 8-8 cu Real Canoe N.C, joaca in primul meci al grupei B. Pe reprize scorul a fost 3-1, 2-1, 2-1, 1-5. Au marcat pentru echipa noastra Vlad Stoica 4, Bogdan Giuclea, Silviu Ceobanu, Matej Nastran si Andrei Secuescu.

Brenntag 35+: Dumitru Stoian, Bogdan Giuclea,  Bogdan Ionescu, Alexandru Scarlatescu,
Andrei Butuman, Vlad Stoica, Silviu Ceobanu, Matej Nastran, Andrei Defta, Andrei Secuescu, Iulian Radoi, Alexandru Stoian.