Serbia a castigat din nou Liga Mondiala, dupa ce a dominat finala cu Ungaria, o reeditare a ultimului act de la Chelyabinsk, din 2013. Jucatorii lui Dejan Savic au condus cu 7 la 2 la jumatatea meciului si cu 10 la 3 dupa sfertul al treilea, campionii mondiali reducind din diferenta in ultima repriza in care au marcat de trei ori. Poloistii sarbi au luat si doua din cele trei trofee individuale oferite de organizatori: Gojko Pijetlovic (cel mai bun portar) si Filip Filipovic (golgheter – 17 goluri). Premiul pentru cel mai bun jucator al turneului a revenit ungurului Daniel Varga.

Muntenegru a castigat bronzul dupa ce a invins la penalty-uri pe Australia cu 12 la 9. La finalul timpului regulamentar cele doua echipa au fost la egalitate 8-8, dupa ce Murisic a egalat pentru vicecampioana mondiala, cu 8 secunde inainte de final.

In meciul pentru locul 5, SUA a invins Canada cu 14 la 11. Cele doua echipe au fost la egalitate timp de doua reprize (5-5). Jucatorii lui Dejan Udovicic s-au desprins in sfertul al treilea in care au punctat de patru ori fiind invinsi o singura data.

Brazilia a terminat pe locul 7. Echipa lui Ratko Rudic a fost condusa timp de trei reprize si a intors rezultatul in ultimul sfert in care a marcat patru goluri si a primit doar doua.Golul victoriei a fost marcat de Guilherme Gomes, din om in plus, cu 49 secunde inainte de finalul intalnirii.

Men’s World League Super Final

Dubai, United Arab Emirates

16-21 iunie, 2014

Sambata, 21 iunie

China – Brazilia  7-8 (2-1, 1-1, 2-2, 2-4)

China: Chufeng Zhang 3, Junliang Guo 2, Feihu Tan, Nianxiang Liang.

Brazil: Adrian Delgado 3, Guilherme Gomes 2, Bernardo Gomes, Felipe Silva, Gustavo Guimaraes.

SUA – Canada  14-11 (3-3, 2-2, 4-1, 5-5)

USA: Josh Samuels 4, John Mann 3, Bret Bonanni 2, Alex Bowen 2, Michael Rosenthal, Anthony Daboub, Nolan McConnell.

Canada: Nicolas Constantin-Bicari 3, Justin Boyd 3, Scott Robinson 2, Constantin Kudaba, Alec Taschereau, Zacchary Kappos.

Muntenegru – Australia  12-9 (1-2, 3-2, 1-2, 3-2, penalty-uri 4-1)

Muntenegru: Radic, Dra. Brguljan 2, Paskovic, Petrovic 2, Dar. Brguljan 2, Draskovic, Janovic 1 (rig.), Cuckovic, Saric, Murisic 1, Klikovac, Jokic, Scepanovic. Antrenor: Perovic

Australia: Clark, Campbell 1, Ford, Cotterill, Power, Gilchrist 1, Roach 3, Younger 2, Edwards, Martin, Emery, Miller 1, Slade. Antrenor: Fatovic

Penalty-uri: Janovic (9-8), Campbell (9-9), Saric (10-9), Gilchrist (aparat de Radic), Dar. Brguljan (11-9), Cotterill (aparat de Radic), Petrovic (12-9).

Arbitrii: Peila (USA) si Alexandrescu (ROU).

Superioritati numerice: Muntenegru 4/9, Australia 3/8.

Ungaria – Serbia  6-10  (2-3, 0-4, 1-3, 3-0)

Ungaria: Viktor Nagy, Miklos Gor-Nagy, Norbert Madaras (1), Balazs Erdelyi, Marton Vamos, Norbert Hosnyanszky, Daniel Angyal, Marton Szivos, Daniel Varga (1), Denes Varga (4), Marton Toth, Balazs Harai, Attila Decker. Antrenor: Tibor Benedek.

Serbia: Gojko Pijetlovic, Dusan Mandic (2), Zivko Gocic , Sava Randelovic, Milos Cuk , Dusko Pijetlovic (1), Slobodan Nikic, Dusan Markovic, Nikola Raden, Filip Filipovic (3), Andrija Prlainovic (1), Stefan Mitrovic (3), Branislav Mitrovic. Antrenor: Dejan Savic.

Premiile individuale

Most Valuable Player: Daniel Varga (HUN)

Cel mai bun portar: Gojko Pijetlovic (SRB)

Golgheter: Filip Filipovic (SRB) — 17 goluri

Echipa turneului conform reprezentantilor media:

Portar: Gojko Pijetlovic (SRB)

Centru: Dusko Pijetlovic (SRB)

Jucatori: Alexander Bowen (USA), Filip Filipovic (SRB), Mladan Janovic (MNE) Aidan Roach (AUS), Daniel Varga (HUN)

foto by facebook.com/FINAWPWL

Clasament final: 1. Serbia, 2. Ungaria. Muntenegru 4. Australia, 5. SUA, 6. Canada, 7. Brazilia, 8. China