In prima zi a turneului, nationala pregatita de Sandro Campagna a invins Spania cu 9 la 7., in timp ce Croatia a depasit Rusia cu 16 la 6. In meciul inaugural, timp de doua reprize Spania si Italia au fost la egalitate (3-3), „il settebello” a reusit insa un sfert al treilea foarte bun, in care a punctat de 4 ori si a primit un singur gol.  Cei mai buni marcatori de la italieni au fost  Nicholas Presciutti, Giacoppo si Baraldi care au marcat cate doua goluri. Italia intalneste astazi Croatia, intr-o reeditare a finalei Jocurilor Olimpice de la Londra, dar si a finalei pentru bron de la Mondialele de la Barcelona 2013.

Croatia a dominat  de la un capat la altul italnirea cu Rusia, jumatate din golurile echipei antrenate de Ivica Tucak fiind marcate de Maro Jokovic si Petar Muslim, cate 4 fiecare.

SPANIA – ITALIA  7-9 (1-1, 2-2, 1-4, 3-2)

Spania: Aguilar, Munarriz, Bustos, Roca 1, Molina 2, Minguell 1, Balasz Somogyi 1, Espanol, Estrany, Fernandez 1, Mallarach, Xavi Garcia 1, Lopez Pinedo, Larutibe.

Italia: Tempesti, Di Fulvio 1, N.Presciutti 2, Nora, Giorgetti 1, Fondelli 1(pen.), Giacoppo 2, Gallo, Figari, Luongo, Busillacchi, Baraldi 2, Del Lungo, Coppoli.

CROATIA – RUSIA 16-6 (3-1, 4-0, 6-2, 3-3)

Croatia: Pavic, Bukic 2, I.Milakovic, Loncar, Jokovic 4, Buljiubasic 1, Muslim 4, Buslje, Sukno 1, Dobud 1, Setka 3, K. Milakovic, Bjiac, Zivkovic.

Rusia: Kostrov, Suchkov, Antipov, Zinnatulin, Derevyankin, Timakov 2, Nagaev 2, Stepanyuk 1, Novoksenov 1, Zhitnik, Shepelev.