Serbia a inceput bine intalnirea si dupa primele opt minute de joc avea doua goluri in fata gazdei Jocurilor Olimpice (0-2). Brazilia a reactionat insa foarte bine in sfertul doi. Vrlic a redus din diferenta, iar dupa golul stangaciului Mandic, a egalat pe tabela de marcaj prin Perrone si Delgado. 3-3 a fost scorul la pauza mare. Brazilia a controlat jocul si in sfertul al treilea si a marcat prima prin Gomes. In schimb, jucatorii lui Dejan Savic nu reusesc sa depaseasca apararea adversa sustinuta foarte bine de fostul portar al Serbiei, Slobodan Soro. Jucatorii antrenati de Ratko Rudic reusesc si al doilea gol al reprizei prin Vrlic si intra cu doua goluri avantaj la ultima pauza (5-3). Serbia revine in joc prin Stefan Mitrovic si Slobodan Nikic, care restabilesc egalitatea insa cu 46 de secunde inainte de fluierul final Aleksic este sanctionat cu penalty care este transformat de Guimaraes. Scor final 6-5 si Braziliaeste lider neinvins in grupa A. Slobodan Soro a fost omul meciului el avand 13 interventii decisive si blocand 72% din suturile pe poarta. Fostul portar al Serbiei a fost invins doar din situatii de om in minus.

Serbia ocupa locul 5 cu doar doua puncte dupa trei meciuri.

Brazilia – Serbia 6-5 (0-2, 3-1, 2-0, 1-2)

Brazilia: Soro, Crivella, Franco, Ives Alonso, Salemi, B. Gomes 1, Delgado 1, Charuto, Rocha, Perrone 1, GUIMARAES Gustavo 1 pen, Vrlic 2, Antonelli. Antrenor. Ratko Rudic

Serbia: B. Mitrovic, Mandic 1, Gocic, Randjelovic 1, M. Cuk, D. Pijetlovic, Nikic 1, Aleksic, Jaksic, F. Filipovic 1, Prlainovic, S. Mitrovic 1, G. Pijetlovic. Antrenor. Dejan Savic

Arbitrii: MERCIER Benjamin si NI Shi Wei