Italia a obtinut a treia victorie consecutiva la Jocurile Olimpice de la Rio, 5-4 in fata Muntenegrului si s-a instalat pe primul loc in grupa B. Echipa lui Sandro Campagna este singura care a reusit trei victorii in tot atatea meciuri. Settebello este sigura de prezenta in sferturi si se anunta una intre candidatele la o medalie in turneul olimpic masculin.

Italia s-a aparat foarte bine in fata vicecampioanei europene care nu a reusit sa inscrie decat de doua ori in 24 de minute de joc (2-4). Muntenegru a fortat in ultimul sfert cand a inscris de trei ori, dar, a primit si doua goluri, incheind partida invinsa la limita.

Muntenegru – Italia  5-6 (1-2, 1-1, 0-1, 3-2)

Muntenegru: Scepanovic,  Dr. Brguljan 1, Paskovic, Petrovic, Da. Brguljan 2, Radovic, Janovic, Cuckovic, Ivovic, Sasa Misic 1, Klikovac, Jokic, Radic. Antrenor: Vladimir Gojkovic

Italia: Tempesti, N. Presciutti, Velotto, Gitto, Figlioli 1 pen, Fondelli, Francesco Di Fulvio 3, Valentino Gallo 1, Nora, C. Presciutti  1, Aicardi, Bodegas, Del Lungo. Antrenor: Alessandro Campagna

Arbitrii: MOLNAR Peter  si STAVRIDIS Georgios

Superioritati numerice: Muntenegru 3/11 si  Italia 4/10.

Penalty-uri:  Italia 1/1.