Spania a invins campioana olimpica, Croatia, bifand al doilea succes in grupa B a turneului olimpic masculin. Ibericii au inceput foarte bine jocul dupa primul sfert fiind in avantaj cu doua goluri pe tabela de marcaj (2-0). Spania a continuat jocul bun si in sfertul al doilea: s-a aparat foarte bine primind un singurl gol, inscris de croati dupa aproape 14 minute de joc si a punctat de doua ori orin stangaciul Echenique. 4-1 la pauza mare. In partea a doua a meciului, Tucak il trimite in poarta pe Bijac, in locul lui Pavic, si Marco este invins doar de Echenique in sfertul trei. Croatia reuseste sa si inscrie prin Buslje si Jokovic, scorul inainte de ultima repriza fiind 5-3 pentru iberici. Spania mareste diferenta la trei goluri la inceputul reprizei, dar Xavi Garcia o readuce la doua goluri pe Croatia. Nu pentru mult timp. Marc Minguelinscrie din nou pentru Spania, iar  Echenique si Fernandez maresc ecartul la 5 goluri. Scor final 9-4.

Spania – Croatia 9-4 (2-0, 2-1, 1-2, 4-1)

Spania: Lopez,  Minguell 1, Tahull, Español 1, Fernandez 1, Roca, Munarriz, Sziranyi 1, Alarcon, Molina 1, Echenique 4, Mallarach, Aguilar. Antrenor: Gabi Hernández

Croatia: Pavic, Buric, Petkovic, Loncar, Maro Jokovic 1, Luka Bukic, Garcia 1, Buslje 1, Sandro Sukno 1, Krapic, Andelo Setka, Macan, Bijac. Antrenor: Ivica Tucak