Atletic Barceloneta a produs din nou o surpriza la turneul final al Ligii Campionilor.  Dupa ce a condus timp de trei reprize ostilitatile (6-3), campioana en-titre s-a vazut egalata de Szolnok in ultima repriza a meciului de la piscina Bernat Picornell. La finalul timpului regulamentar de joc scorul era 6-6 astfel ca s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Barceloneta a iesit invingatoare gratie lui Daniel Lopez care a aparat sutul veteranului Norbert Madaras, in timp ce Milan Aleksic a lovit bara. De partea cealalta, Felipe Perrone a marcat penalty-ul care  a dus-o pe Barceloneta in semifinale (10-9)  acolo unde o asteapta o alta favorita la castigarea trofeului, Pro Recco.

Va reamintim, in cealalta semifinala, adversare vor fi Primorje Rijeka si Jug Dubrovnik, marile rivale din Croatia. Cele doua echipe s-au intalnit in acest sezon in finala campionatului national, Primorje castigand titlul cu 3 la 2 la general.

Final Six Champions League – Barcelona

Joi, 28 May

Sferturi de finala

ZF-Eger (HUN) – Jug CO Dubrovnik (CRO) 8-10 (1-2, 2-2, 2-3, 3-3)
Eger: Marton Szivos 2, Boris Vapenski 2, Peter Biros, Uros Cuckovic, Norbert Hosnyanszky, Milos Cuk.

Jug: Andro Buslje 3, Paulo Obradovic 2, Miho Boskovic, Nikola Janovic, Aaron Younger, Marko Ivankovic, Nicolas Constantin-Bicari.

C.N. Atletic-Barceloneta (ESP) – Szolnoki VSK (HUN)  10-9 (2-1, 2-1, 2-1, 0-3, 4-3)
Barceloneta: Felipe Perrone, Marc Minguell, Marc Roca, Gonzalo Echenique, Roger Tahull.

Szolnok: Norbert Madaras 3, Marton Vamos, Milan Aleksic.