Campioana a cedat meciul din deplasare cu Terrassa cu 7-8 . Dupa doua reprize, cele doua echipe s-au aflat la egalitate 4-4. Gazdele au reusit insa un sfert al treilea foarte bun, cu 4 goluri marcate si doar unul primit. Nemanja Ubovic si Marc Minguell au redus din diferenta in ultima parte  dar Terrassa a reusit sa isi pastreze avantajul de un gol pina la finalul intalnirii.

Tot in etapa inaugurala, Barcelona a invins in deplasare pe Sant Andreu, recent castigatoare  a Super Cupei , cu 10 la 7, Real Canoe nu a facut pasi gresiti in meciul de acasa cu  Catalunya, scor 11-8, Mediterrani a cedat in fata celor de la Sabadell cu 6-9 in timp ce si-a confirmat statutul de favorita in meciul cu CN Poble pe care a invins-o cu 13 la 6. Intr-un alt meci, Navarra a castigat si ea intalnirea de pe teren propriu cu  AR Concepcion. cu  12-5 win.