Spania, Croatia, Greecia si Serbia au obtinut biletele pentru semifinale in turneul juniorilor de la Baku. Miercuri cele patru reprezentative au castigat meciurile din sferturile de finala. Spania si-a invins cel mai clar adversara, pe Rusia, cu 14-9. Grecia a produs surpriza eliminand din cursa pentru titlu una dintre favorite, pe Ungaria dupa executarea loviturilor de departajare, scor 15-13. Un meci cu multe goluri a fost si Croatia si Germania, in care croatii s-au impus cu 18-12.  Ultimul sfert de finala le-a adus fata in fata pe Serbia si Italia. Sarbii au revenit de la 4-6 pentru adversari si s-au impus cu 8-7 si vor intalni vineri in semifinala Grecia.

In turneul feminin, Italia si Spain s-au alaturat in semifinale castigatoarelor celor doua grupe, Rusia si Grecia. Italia a trecut de Olanda cu 18-12, in timp ce Spania a invins cu 8 la 5 pe Ungaria.