Amefa Arad a egalat situatia la general in semifinala cu Rapid, dupa ce astazi a castigat meciul al doilea, cu 9 la 7. In primul joc, disputat la Bucuresti, , a trecut cu 13-11, dupa executarea loviturilor de departajare. Dupa un prim sfert echilibrat, care incheiat la egalitate 2-2, jucatorii lui Cristi Cozma s-au desprins in repriza a doua la doua goluri de adversari, la jumatatea meciului scorul fiind 5-3 pentru Amefa. Pana la finalul intalnirii, gazdele au reusit sa pastreze avantajul, ultimele doua parti ale partidei incheiindu-se la egalitate (2-2). Claudiu Grama si Kovats au fost cei mai buni marcatori de la gazde, cu trei goluri fiecare, de partea cealalta Tudor Dobre inscriind de doua ori. Meciul decisiv dintre Amefa si Rapid se va juca maine de la ora 10.00, tot la Arad.

Amefa Arad – Rapid 9-7 (2-2, 3-1, 2-2, 2-2)

Amefa: Cătălin Hodăgeu, Levente Vancsik 1, Alex Băltean 1, Ronald , Alex Fericean, Richard Huber, Kovacs 3,  Claudiu Grama 3, Bogdan Laza,  Z. Szabadai, Robert Gergelyfi 1, Sergiu Fînață, Secheli. Antrenor: Cristi Cozma

Rapid:  Ștefănică, Novac Nichita, Petrişor Dumitru 1, S. Pătrașcu, Mircea Mihai 1,  Marian Constantin, Tudor Fulea 1,  Buică 1, Tem Ionuţ 1, Ovidiu Costea, T. Dobre 2, Alexandru , Prioteasa, Antrenor: Eduard Rusu

Rapid –  13-11 (1-2, 1-3, 3-2, 4-2; 4-2)

Rapid:  Ștefănică, Novac Nichita, Petrişor Dumitru 2, S. Pătrașcu, Mircea Mihai,  Marian Constantin 2, Tudor Fulea 3,  Buică 2, Tem Ionuţ, Ovidiu Costea, T. Dobre 1, Alexandru  3, Prioteasa, Antrenor: Eduard Rusu

Amefa: Cătălin Hodăgeu , Levente Vancsik 2, Alex Băltean 1, Ronald  1, Alex Fericean, Richard Huber, Kovacs 2,  Claudiu Grama 1, Bogdan Laza,  Z. Szabadai, Robert Gergelyfi 4, Sergiu Fînață, Al. Vidican. Antrenor: Cristi Cozma

Superioritati numerice:  Rapid 6/0 si Amefa  4/1

Penalty-uri: Rapid 1/1  si  Amefa 2/1