CSM Oradea a învins astazi, in bazinul olimpic Ioan Alexandrescu, pe Rapid București, cu 15-7, în primul meci din noul sezon al Superligii Naționale.

Pe reprize scorul a fost 4-2, 5-2, 2-1 si 4-2.

Oradenii au deschis scorul prin Vlad Dragomirescu, apoi Rapid a preluat conducerea după primele patru minute de joc, prin reusitele lui Vatrai si Ianc. Echipa antrenată de Ciprian Cîmpianu și Christian Sandor a replicat cu 3 goluri consecutive si a intrat cu un avantaj de doua goluri la prima pauza (4-2). Gazdele au dominat si urmatoarele trei reprize. La jumatatea meciului au condus cu 9-4 iar inainte de ultima repriza diferenta a fost de 6 goluri (11-5). In ultimul sfert, CSM a mai marcat de 4 ori si a primit doar doua goluri, astfel ca a inchis tabela la scorul de 15-7.

Pentru gazde au marcat: Vlad Dragomirescu 4 goluri, Tiberiu Negrean 3, Nichita Ilisie și Alex Popoviciu câte 2 goluri, Mateja Asanovic, Ferenc Czenk, Ianis Soponar și Darian Luncan câte un gol.

Pentru Rapid au inscris: Petru Ianc și Andrei Iliescu câte două goluri. Cristian Calin, Dragos Pandelea si Albert Vatrai.

Partida a fost arbitrata de Radu Matache si Cosmin Baidoc.

Superioritati numerice: CSM Oradea 3/1 si Rapid 6/0

Penalty-uri: CSM Oradea 3/1 si Rapid 2/2