Steaua a învins astazi, in bazinul din Ghencea, pe Sportul Studentesc, cu 18-4, la debutul in noul sezon al Superligii Naționale. Pe reprize scorul a fost 5-1, 5-3, 4-0 si 4-0. Pentru formația antrenată Bogdan Rath urmează deplasarea la Split, pentru meciurile din turul al 2-lea preliminar al LEN Champions League. Turneul se va desfășura în perioada 13-16 octombrie.

In prima etapa din Superliga, astazi s-a mai jucat meciul CS Dinamo – Politehnica Cluj, castigat de alb-rosii cu 25-3. Pe reprize scorul a fost 8-1, 6-1, 4-0 si 7-1. Pentru bucuresteni cele mai multe goluri au fost marcate de David Bota, Matei Lutescu si Kari Peter cate 4 fiecare.

Tot astazi intr-un meci disputat in devans, in cadrul etapei a 3-a din retur, CSM Oradea a învins, in propriul bazin, pe Hello Sport, cu 35-0. Oradenii au adunat două victorii in acest start de campionat si se pregatesc pentru meciurile din turul al 2-lea preliminar al LEN Champions League. Turneul se va desfășura la Barcelona, în perioada 13-16 octombrie.

In devans, tot in etapa a 3-a din retur, la Oradea au jucat si CSU din localitate si Rapid. Giulestenii s-au impus cu 9 la 2,

In ultimul meci al zilei CSU Oradea a trecut de Hello Sport cu 17 la 2.

Superliga Nationala, 2022-2023

Program si rezultate, Etapa a I-a Sambata, 8 octombrie

CS Dinamo – Politehnica Cluj 25-3 (8-1, 6-1, 4-0, 7-1)

Dinamo: David Bota 4, Matei Lutescu 4, Kari Peter 4, Ionut Vranceanu 2, Raymond Jiganea 2, Filip Dragomir 2, Alin Piriianu 2, Francesco Sachetti 2, Matei Baciu, Horatiu Ilisie, Raul Bindea

Poli Cluj: Tudor Barbur, Roland Bogdandi, Arany Atilla

CSA Steaua – Sportul Studentesc 18-4 (5-1, 10-4, 14-4, 18-4)

Steaua: Răducu Dincă 3, Vlad Georgescu 2, Nikola Moskov 2, Vlad Gherghe 2, Vlad Antipa 2, Alex Gheorghe 2, Andrei Armean 2, Nejbosa Neskovic 1, Nicolae Oanță și Francesco Iudean.

Sportul: C-tin Porfireanu, Ricardo Sachetti, Edi Precornita, Palii Ervym

CSU Oradea – Hello Sport 17-2 (4-1, 4-0, 3-1, 6-0)

CSU Oradea: Csato Balasz 4, Maximilian Costa 3, Adrian Pascaluta 2, Tokai Mark 2, Roland Hasas, David Moca, Mihnea Chioveanu, Bogdan Popa, Tomasso Insinna, Patrick Dumitru.

Hello: George Stoian, Matei Ionescu

Etapa a 3-a (Retur), Sambata, 8 octombrie

CSU Oradea – Rapid Bucuresti 2-9 (0-4, 2-2, 0-1, 0-2)

CSU Oradea: Raul Sandru, Maximilian Costa

Rapid: Demeter Szilard 3, Albert Vatrai 2, Andrei Iliescu 2, Adrian Enescu, Razvan Rath

Hello Sport – CSM Oradea 0-35 (0-8, 0-9, 0-10, 0-8)

CSM Oradea: Levente Vancsik 9 goluri, Ianis Soponar 7, Istvan Szabo 6, Nichita Ilisie 5, Darian Luncan 3, Silvian Colodrovschi 2, Andrei Marinescu 2, Ferenc Czenk.