Tricolorii au inceput mai bine meciul de astazi şi au condus cu 4-1 dupa primul sfert. Repriza a doua a apartinut insa francezilor care s-au apropiat la un singur gol de echipa noastra (6-5). Dupa pauza mare Franta a reusit chiar sa egaleze pe tabela de marcaj de doua ori (6-6 si 7-7), dar tot jucatorii lui Dejan Stanojevic au fost in avantaj inainte de ultima parte a meciului (8-7). Diferenta de un gol s-a pastrat pana la finalul jocului dupa ce in ultimele 8 minute ambele echipe au punctat de trei ori fiecare. Cei mai buni marcatori de la echipa noastra au fost Cosmin Radu si Tiberiu Negrean, ambii cu cate 3 goluri.

in cel de-al doilea meci al zilei, Ungaria a invins pe Slovacia cu 12 la 5.

Tricolorii vor juca duminica, in ultimul meci al turneului, cu Ungaria.

Romania – Franta 11-10 (4-1, 2-4, 2-2, 3-3)

Romania: Cosmin Radu 3, Tiberiu Negrean 3, Dimitri Goanta 2, Mihnea Gheorghe 1, Daniel Teohari 1, Mihnea Chioveanu 1

Franta: Crousillat 3, Simon 2, Saudadier 1, Khasz 1, Kovacsevic 1,  Izdinsky 1, Laversanne 1

Programul si rezultatele turneului international de la Kosice (18-20 decembrie 2015)