Tricolorii au avut un start bun de meci si dupa doua minute de joc au condus cu 2 la 0 prin reusitele lui Tiberiu Negrean. Au fost insa singurele goluri inscrise de echipa noastra in prima repriza, ungurii revenind repede in joc. Mai intii au egalat pe tabela de marcaj prin Bátori Bence apoi s-au despris la trei goluri pana la pauza (5-2). Diferenta s-a pastrat   pana la jumatatea partidei dupa ce ambele echipe au puctat de doua ori fiecare in repriza a doua (7-4). Sfertul trei a fost si cel mai spectaculos, cu 11 goluri inscrise per total. Romania a reusit chiar sa castige repriza si sa se apropie la doua goluri de adversari dupa ce Cosmin Radu a punctat cu 8 secunde inainte de ultima pauza (12-10). Ultima repriza a apartinut jucatorilor lui Tibor Benedek care au refacut diferenta de trei goluri inregistrata inca dupa primul sfert. Tiberiu Negrean a fost cel mai bun marcator al meciului cu 6 reusite.

Cosmin Radu cel mai bun jucator al turneului de la KosiceIn cel de-al doilea meci al zilei,  Slovacia a invins Franta cu 10 la 8.

Cosmin Radu a fost desemnat cel mai bun jucator al turneului. Capitanul tricolorilor a jucat in prima zi a turneului meciul cu numarul 400 la echipa nationala.

Lotul national va ramane la Kosice, pana pe 24 decembrie, pentru o pregatire comuna cu reprezentativa Slovaciei.

Ungaria – Romania 17-14 (5-2, 2-2, 5-6, 5-4)

Ungaria: Erdélyi 4, Manhercz K. 4, Bátori 3, Tóth M. 2, Salamon, Bedő, Gór-Nagy, Vámos

Romania: Negrean 6, Ghiban 3, Radu 2, Gheorghe 2, Chioveanu

Programul si rezultatele turneului international de la Kosice (18-20 decembrie 2015)