Sportul Studentesc a invins in aceasta dimineata la Arad pe Amefa cu 11 la 6, in primul joc din sferturile de finala ale play-offului Superligii Nationale, si a facut astfel un prim pas spre semifinalele competitiei. Bucurestenii au inceput foarte bine jocul si dupa primul sfert au avut un avantaj de trei goluri. In a doua repriza studentii au mai punctat de trei ori, iar gazdele au redus din handicap in ultimul minut si jumatate de joc, prin golurile lui Vancsik si Laza. A doua parte a intalnirii a fost mai echilibrata, cu un al treilea sfert incheiat la egalitate 3-3, in timp ce ultima parte a revenit Sportului cu 2 la 1. Cele mai multe goluri, au fost inscrise de Piotr Markoci, de la Sportul Studentesc, el punctind de patru ori. Al doilea meci dintre Sportul si AMEFA Arad va avea loc sambata 22 martie, la bazinul Floreasca din Capitala. Tot astazi de la ora 18.00, la Oradea, se intalnesc Crisul Oradea si Dinamo, in cealalta confruntare din sferturile de finala.

Amefa Arad –  Sportul Studentesc  6-11 (0-3, 2-3, 3-3, 1-2)

Amefa Arad:: Cătălin Hodăgeu , Levente Vancsik 1, Alex Băltean 1, Ronald Furj, Alex Fericean, Richard Huber, Kovacs, M. Marinescu, Claudiu Grama, Bogdan Laza 1,  Z. Szabadai 1, Robert Gergelyfi 2, Sergiu Fînață, Al. Vidican.Antrenor: Cristi Cozma

Sportul Studentesc: Nenciu Bertini, Piotr Markoci 4, Zdravko Delas 2, Ciobanu Eduard, Andrei Mateiasi, Vlad Dragomirescu 2, Pandelea 1, Cătălin Stan 1, Nicolae Oanță, Adrian Stan, Iulian Rădoi 1, Răzvan Moraru, Edward Andrei. Antrenor: Aurelian Georgescu

Superioritati numerice: Amefa 9/1   si  Sportul 9/3

Penalty-uri: Amefa 2/2 si Sportul 5/5