Meci fără istoric in bazinul Floreasca din Capitala. Rapid a câștigat fără emoții primul meci cu Poli Cluj și a ajuns la 9 puncte in clasament. Jucatorii lui Silviu Ceobanu au dominat de la un capat la altul intalnirea, fiind depasiti doar de doua ori in aparare de catre oaspeti. Scor final 18-2. Silviu Patrascu, Mircea Mihai si Ovidiu Costea au marcat cate 3 goluri pentru Rapid.

Amefa Arad a trecut la limita de Crisul Oradea in primul joc al rundei. Echipa lui Cristi Cosma a inceput mai bine partida si la jumatatea meciului a condus cu 7-5. Gazdele au controlat jocul si in urmatoarele 8 minute ale partidei, fiind la finalul celui de-al treilea sfert in avantaj cu un gol fata de aversari (9-8). Tinerii oradeni au reusit sa echilibreze confruntarea in repriza a 4-a si chiar au egalat de doua ori pe tabela de marcaj prin Cristian Draghici (4 goluri), scor 9-9 si 11-11. Golul victoriei celor de la AMEFA a fost inscris cu 56 de secunde inainte de finalul partidei de Ronald Furj, cel care a fost si cel mai bun marcator de la formatia aradeana.

Runda a 5-a continua maine cu meciurle revansa  Rapid Bucuresti – Politehnica Cluj (ora 10.00) si Amefa Arad – Crisul Oradea (ora 11.00).