Campioana Romaniei a inceput bine partida. A deschis scorul prin Mihnea Chioveanu şi a terminat primele 8 minute de joc în avantaj, scor 4-2. Diferenţa s-a păstrat şi la jumatatea meciului, dupa un sfert doi echilibrat, in care cele doua echipe au punctat de trei ori fiecare (7-5).

Campioana Romaniei a condus cu patru goluri inainte de ultimul sfert ( 11-7), iar repriza a patra s-a distanţat la sase goluri 13-7, după doua reusite ale lui Mihnea Gheorghe. Mai erau 4 minute de joc si CSM Oradea avea calificarea in mana. Oaspetii nu au cedat si au punctat de doua ori consecutiv. Oradenii au avut ultimul atac dar nu au mai reusit sa inscrie  in poarta celor de la Mornar, care au terminat partida cu doi jucători eliminaţi, dar şi cu antrenorii trimişi în tribune.

CSM Digi Oradea – Mornar Split s-a terminat 13-9. Echipa croata merge pentru a doua oara consecutiv in semifinale.