Competitia a inceput vineri cu meciul dintre Croatia si Canada, echipe care se vor reintalni in grupa A (alaturi de Brazilia si China) la Campionatul Mondial programat in acest an la Kazan, in Rusia. Campioana olimpica s-a dovedit a fi mult prea puternica pentru Canada, reusind sa se impuna cu 11-5. Ziua de debut a continuat cu partida castigata de reprezentativa gazdelor in fata echipei Statelor Unite ale Americii cu 21-11.

Cel mai asteptat meci al turneului, Ungaria – Croatia, s-a jucat in ziua a doua. Echipa lui Tibor Benedek a facut un joc foarte bun in fata croatilor dominand prima jumatate a meciului. La pauza mare Ungaria a condus cu trei goluri (5-2), avantaj pe care a reusit sa il pastreze pana la finalul partidei, dupa doua reprize identice (9-6). In celalalt meci disputat sambata, SUA si Canada si-au impartit ppunctele dupa ce au incheiat la egalitate 11-11.

In ultima zi a Cupei Volvo, Croatia a dispus de SUA cu 15 la 8, iar Ungaria a trecut de Canada cu 9 la 7.