„Tricolorii” dispută astăzi cel de-al doilea meci de la Campionatul Mondial de la Doha. Echipa pregătită de Bogdan Rath întâlnește, de la ora 15.00, Kazahstanul. România are nevoie de o victorie pentru a fi sigură de prezenta în barajul pentru sferturi de finală.

Cele două echipe s-au intâlnit și în luna mai, la Berlin, în cadrul Turneului Internațional al Cupei Mondiale. România a câștigat meciul cu 19 la 5.

România a debutat, luni, la Doha cu o înfrângere în fața Ungariei, campioana mondială en titre, cu 18-5, în timp ce Kazahstan a pierdut cu 3-33 partida cu Italia.

Celălalt meci din grupa D, Ungaria – Italia se joacă de la ora 19:30.

Prima clasată din grupă se califică direct în sferturile de finală, în timp ce formațiile de pe pozițiile 2-3 vor disputa un baraj încruciș cu cele din grupa C. Ultimul meci al tricolorilor este programat vineri, contra Italiei, de la ora 11:00.