Dacă va câştiga întâlnirea cu Georgia, naționala condusă de Bogdan Rath va obține biletul de calificare la Campionatul Mondial, cu condiţia ca Olanda să nu facă o surpriză contra Greciei. Competiția de la Doha oferă 4 locuri pentru  Jocurile Olimpice de la Paris.

Naţionala condusă de Bugdan Rath a câştigat toate cele trei partide disputate la Dubrovnik.

Romania a debutat cu o victorie, impunându-se în derby-ul cu Olanda, cu 12-8. În al doilea duel al grupei, Marius Tic & Co au trecut categoric, cu scorul de 13-5, de Slovenia, pentru ca în meciul al treilea disputat la Dubrovnik, tricolorii să depăşească la limită, cu 8-7 reprezentativa Slovaciei. Golul victoriei a fost înscris de Vlad Georgescu cu 2 minute şi jumătate înainte de fluierul final.

Cu 9 puncte după 3 meciuri, România a terminat grupa D pe primul loc și s-a calificat in play-off. Adversarul pentru un loc in sferturile de finala este Georgia.

Georgia a terminat pe ultimul loc în grupa B, cu 0 puncte din 3 meciuri. Georgienii au pierdut cu Italia, Ungaria și Grecia.

România – Georgia se joacă pe 11 ianuarie, de la ora 20:00, la Zagreb.