Jucatorii lui Dejan Stanojevic au inceput bine partida inscriind prin Tiberiu Negrean insa la pauza scorul a fost egal dupa ce Germania a reusit sa puncteze la jumatatea primei reprize prin Marko Stamm. In al doilea sfert, adversara tricolorilor s-a desprins la doua goluri (3-1), Radu Cosmin stabilind scorul la jumatatea meciului (3-2).

Germania a punctat prima dupa pauza (4-2) insa Romania a revenit in joc si a trecut chiar la conducere pe tabela de marcaj dupa reusitele lui Ionut Vranceanu, Nicolae Oanta si Radu Cosmin (4-5). Tricolorii chiar au condus cu 6 la 4 la inceputul ultimului sfert dar apoi au primit trei goluri consecutive, ultimul cu 37 de secunde inainte de fluierul final, si au pierdut meciul la limita (7-6).

In al doilea meci al zilei de la turneul Benu Cup, Ungaria a invins pe Canada cu 17-4.

In competitia rezervata juniorilor, Italia a invins pe Grecia cu 10-8 iar Ungaria a dispus de Rusia cu 10-7.