Dupa 15-8 in meciul de debut, poloistii eleni au castigat la Izvorani cu 18 la 12. Timp de doua reprize si jumatate jucatorii lui Dejan Stanojevic au stat aproape de adversari insa in ultimele patru minute ale sfertului trei au grecii s-au desprins decisiv. Cel mai bun marcator al meciului a fost Ioannis Fountoulis cu 8 goluri. Pentru tricolori Tiberiu Negrean a marcat de  patru ori.Emmanouil

“Am inceput meciul relativ bine. Am reusit sa jucam de la egal la egal cu ei două reprize și jumătate, dar dupa aceea  am început să ne pripim in atac, sa facem greseli. Am fost indisciplinati si ne-au taxat la fiecare ocazie pe care au avut-o”, a declarat, la finalul jocului, Tiberiu Negrean.

Cu aceasta victorie grecii se mentin la trei pasi de Ungaria, liderul grupei cu maximum de puncte (12). Ungaria a trecut greu, la Kosice, de Slovacia cu 13 la 12. Campioana mondiala va veni peste o luna de zile la Bucuresti pentru a juca cu România in etapa a 7-a din preliminariile Ligii Mondiale.

Romania – Grecia 12-18 (2-3, 3-4, 4-7, 3-4)

Romania: Tiberiu Negrean 4, Mihnea Chioveanu 3, Mihnea Gheorghe 2, Cosmin Radu 2, Roland Szabo

Grecia: Fountoulis 8 ( 1 pen), Alexandros Evgenios Gounas 4 , Emmanouil Mylonakis 2, Georgio Dervisis, Papadogkonas Panagois, Konstantinos Mourikis, Angelos Vlachopoulos

Arbitrii: Mehmet SUNGU (TUR) si Luca BIANCO (ITA)

Superioritati numerice:  Romania 7/12  si Grecia 10/12

Penalty-uri: Romania – Grecia 2/2