Jucatorii pregatiti de Dejan Stanojevic au fost fara vlaga in apa si deloc concentrati, mai ales in atac, unde au avut parte doar de trei situatii de om in plus, din care au punctat o singura data. Singura parte care a functionat bine in jocul tricolorilor a fost apararea. Romania a primit 3 goluri in inferioritate numerica din cele 6 situatii de care a beneficiat Slovacia.  Primul sfert al meciului nu a adus niciun gol, in schimb pina la pauza mare s-a marcat de cinci ori, Romania fiind in avantaj pe tabela de marcaj (3-2). Dupa sfertul trei diferenta a ajuns la doua goluri (5-3), si s-a pastrat si dupa ultima repriza, care s-a incheiat la egalitate 1-1.

Dejan Stanojevic (antrenor Romania): „Singurul lucru bun din meciul de astazi a fost apararea. De aceea am si cistigat. Jocul a fost foarte diferit fata de cel de ieri dar asta pentru ca ieri am facut mult mai putine greseli tehnico-tactice. Astazi am fost la un nivel foarte scazut si daca acesta este nivelul nostru, acum chiar nu stiu ce sa zic. Nu ma asteptam la asta si nici nu accept asa ceva. Trebuie sa vedem si sa facem o analiza buna, sa cautam cauza acestui joc slab. Poate asa este fata echipei noastra, face un meci bun si unul mai putin bun. Din cauza asta suntem unde suntem in lumea poloului. Ieri am jucat cu o formatie mai buna decat noi si am invins-o iar astazi am intalnit o echipa de juniori si poate chiar ar fi meritat sa castige ei meciul. Sunt doua feluri diferite de joc dar trebuie sa gasim motivul pentru care a aparut aceasta diferenta in joc. Le-am spus si baietilor dupa meci, nu este un motiv sa ne bucuram ca am invins Germania, dar nici foarte suparati nu trebuie sa fim astazi pentru ca am aratat o alta fata pe care trebuie sa o schimbam. Asta daca putem schimba ceva. Sper ca miine apararea sa fie la acelasi nivel, cat despre celelate lucruri vom vedea ce va fi.  Dar astazi au fost prea multe greseli si daca vom juca la fel in atac, cind avem mingea  si controlom mingea, vom avea parte de un episod rau la Budapesta”.

In primul meci al zilei, SUA si Germania au oferit un meci disputat publicului venit la piscina Dinamo, nemtii impunindu-se la limita, cu 12 la 11. Jucatorii lui  Novoselac au dat semne ca pot castiga meciul inca de la pauza mare, cind au condus tot cu un gol pe tabela de marcaj (7-6). Americanii eu echilibrat din nou jocul in partea a doua a meciului dar nemtii au reusit sa inscrie golul victoriei cu 49 de secunde inainte de fluierul final, prin Paul Schüler. De altfel  Schüler si cu Oeler au fost cei mai buni marcatori ai Germaniei, cu 4 goluri inscrise fiecare. De la americani, John Mann si Michael Rosenthal au marcat cate trei goluri fiecare.

Romania va juca duminica cu SUA, în timp ce Slovacia va înfrunta Germania.

Turneul international „Cupa Romaniei”- Bucuresti, 27-29 iunie: