Dupa o prima jumatate de meci echilibrata, in care echipa oaspete a condus cu un gol la pauza mare (4-5),fetele noastre au dominat ultimele doua sferturi, intorcand soarta meciului in favoarea lor in repriza a 4-a. Claudia Pilica, de doua ori, si Krisztina Szeghalmi au marcat in ultimul sfert aducand totodata si victoria pentru Romania. Germania merge insa mai departe gratie succesului la 8 goluri de la Hamburg (22-14).

De remarcat faptul ca adversara echipei noastre din play-off a ocupat locul 8 la Campionatul European de la Belgrad, din 2016.

La turneul final, care va avea loc la Barcelona, in vara acestui an, s-au mai calificat Turcia, Croatia, Serbia si Franta, echipe care se alatura primelor 6 clasate de la editia precedenta: Grecia, Ungaria, Italia, Rusia, Spania și Olanda,