Tricolorii au controlat prima jumatate a meciului, in sfertul al doilea avand, cu un minut inainte de pauza mare, un avantaj de patru goluri in fata nemtilor (6-2). Cand mai era 18 secunde de joc din repriza a doua, Real inscrie pentru 6-3, din superioritate numerica, si stabileste scorul la jumatatea partidei. A doua parte a intalnirii s-a transformat intr-un thriller. Nemtii au schimbat tactica dupa pauza mare si i-au pus in mare dificultate pe jucatorii lui Dejan Stanojevic care nu au mai gasit solutii in atac. A fost un black out total,  care a durat mai bine de 10 minute pentru tricolori, timp in care Germania a punctat de sase ori fara sa primeasca gol si a trecut in fata pe tabela de marcaj cu doua goluri.  In ultima repriza, Romania preia din nou conducerea prin golurile lui Cosmin Radu (9-8 si 10-9), ultimul marcat cand mai erau 47 de secunde de jucat, dar este egalata in ultima secunda de Mateo Cuk. De asemenea, tehnicianul nationalei noastre a primit cartonasul rosu si va sta in tribune la urmatorul meci.

La penalty-uri, Dejan Stanojevic il trimite in apa in locul lui Dragos Stoenescu pe Marius Tic, portarul de 19 ani parand doua dintre loviturile de departajare executate de Real si Juengling. Romania se impune cu 14 la 13 si va juca impotriva invingatoarei din meciul Franta – Olanda in finala pentru locul 9 de la Europene. Meciul este programat sambata 23 ianuarie, de la ora 11.30.

Conform informatiilor primite de la oficialii LEN, tricolorii au asigurate biletele pentru turneul preolimpic de la Trieste, unde „neoficial” va merge chiar si locul 11 de la Campionatul European. La turneul de calificare organizat de Italia si-au anuntat prezenta doar 5 echipe de pe celelalte continente astfel ca „europenele”  au asigurate 7 bilete pentru preolimpic.

ROMANIA-GERMANIA 14-13 (5-2, 1-1, 0-4, 4-3; 4-3)

Romania: Stoenescu, Radu 3, Negrean 4 (1 pen.), Gheorghe, Oanta 1, Busila, Teohari 1, Chioveanu, Goanta, Szabo, Ghiban, Popoviciu 1, Tic. Antrenor. Stanojevic

Germania: Kong, Bukowski 3, Van der Bosch 1, Real 1, Preuss, Jungling, Nossek, Schueler 1, M. Stamm 1, Ma. Cuk 2, Restovic 1, Eidner, Schenkel. Antrenor. Weissinger

Arbitri: Ivanovski (Mne) si Naumov (Rus)

Superioritati numerice Romania 4/8, Germania 4/10.

Penalty-uri: Romania 1/1.

Iesiti dupa trei faulturi Busila si Van der Bosch.

Penalty-uri: Nossek 10-11, Radu 11-11, M. Stamm 11-12, Popoviciu 12-12, Bukowski  12-13 Chioveanu 13-13, Real ratat, Negrean 14-13, Juengling  ratatMarius Tic