Primele doua etape nu au adus nicio supriza, meciurile fiind castigate de favorite. Steaua a ajuns la 14 meciuri fara infrangere. Miercuri, 25 noiembrie, a trecut de Sportul cu 16 la 8, iar in meciul disputat joi dimineata (26 noiembrie) a invins pe Poli Cluj cu 15 la 6.

Revenita in competitie, dupa ce nu s-a prezentat la turneul de la Brasov din cauza mai multor cazuri de COVID-19 in lot, CSM Oradea a castigat fara probleme meciul cu Rapid de miercuri (scor 16-7) si a trecut la scor de concitadina Crisul (22-3).

Cele mai echilibrate confruntari au fost Amefa Arad – Crisul, castigat de oradeni cu 6 la 4, si Sportul – Dinamo, in care alb-rosii s-au impus cu 15 -12.

Turneul continua joi, 26 noiembrie, cu meciurile din etapa a 3-a, prima confruntare fiind cea dintre CSM Oradea si Amefa (ora 16.30).

Superliga Nationala 

Turneu 3

Bazinul „Tolea Grințescu” (Floreasca) – Bucuresti

Programul si rezultatele meciurilor

Ziua 1 – miercuri, 25 noiembrie

AMEFA Arad-Crisul Oradea 4-6 (0-2, 1-2, 3-2, 0-0)

Amefa: Baglamis, Toma, Grama, Stoian

Crisul: Barbur 2, S.Mureșan 2, Fărăgău, Caraman.

Rapid Bucuresti-CSM Oradea 7-16 (2-3, 2-4, 2-4, 1-5)

Rapid: Buică 2, Enescu, Rădoi, Matei, Batin, Crăiniceanu

CSM: Ilisie 5, Czenk 4, V. Georgescu 2, Kovats 2, Filotti, Rogac, Vatrai

Poli Cluj-Dinamo București 9-20 (1-5, 4-4, 2-6, 2-5)

Poli:  Bodea 2, Schill 2, Cristescu 2, Bindea, Horvat, Cobîleanu

Dinamo: Kari 4, Bota 3, Luțescu 3, Draghici 2, Neamțu 2, Demeter 2, Jiganea 2, Macovei, Mihai

Sportul Stud. – Steaua București 8-16 (1-4, 3-3, 2-3, 2-6)

Sportul:  Pîrîianu 2, Ianc 2, Klutsch, Jardan, Andrei Claudiu, Rujan

Steaua: Tiberiu Negrean 3, Dragomirescu 3, Andrei Prioteasa 2, Nicolae Oanță 2, Francesco Iudean 2, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanță, Levente Vancsik, Mihnea Gheorghe

Ziua a II -a, joi 26 noiembrie 

Amefa Arad – Rapid 7-11 (2-3, 3-3, 2-2, 0-3)

Amefa: Grama 2, Stoian 2, Teodorescu 2, Toma
Rapid: Constantinescu 3, Buică 2, Dombracev, Vasile, Stan C., Stan A., Rădoi, Crainiceanu
Crișul Oradea-CSM Oradea 3-22 (1-6, 1-6, 1-7, 0-3)
Crisul: Mureșan 2, Nagy
CSM: Vlad Georgescu 4, Rogac 3, Seyia 3, Vatrai 3, Filotti 2, Colodrovschi 2, Kovats 2, Czenk, Dobre, Ilisie.

Sportul Stud. – Dinamo 12-15 (3-4, 4-4, 4-3, 1-4)

Sportul: Pîrîianu 4, Claudiu 3, Ianc 3, Gorea, Jardam
Dinamo: Bota 6, Lutescu 3, Demeter 3, Kari 2, Neamțu

Steaua – Poli Cluj 15-6 (3-2, 4-0, 3-3, 5-1)

Steaua Dincă 5, Rath 5, Victor Antipa 4, Francescu Iudean
Poli Cluj: Camil Cristescu 3, Cobileanu 2, Horvat

 

Ziua a III -a, joi 26 noiembrie 

16.30 CSM Oradea – Amefa Arad

ora 18.00 Dinamo – Steaua (TV)

ora 19:30 Crisul Oradea – Rapid Bucuresti

ora 21.00 Poli Cluj – Sportul

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here