Reprezentantele Romaniei in Euro Cup, CSA Steaua si CSM Oradea, au continuat parcursul perfect în cel de-al 3-lea turneu din cadrul Superligii Nationale, ce se desfasoara in aceste zile, in Bazinul Tolea Grinţescu-Floreasca din Bucureşti.  Cele doua formatii au obtinut  trei victorii fiecare, in etapele de joi seara si vineri.

CSA Steaua a învins-o pe tradiţionala rivală CS Dinamo cu 15-5, in meciul de joi seara, din runda a 3-a apoi, in etapele de vineri, a dispus de AMEFA Arad cu 19-5 si CS Rapid cu 21-4.

De partea sa, vicecampioana CSM Oradea a surclasat-o joi pe AMEFA Arad cu 20-4 apoi, vineri s-a impus în fata echipei Poli Cluj cu 19-6 si a invins pe Dinamo cu 18-8.

Superliga Nationala

Faza I – Turneul III

Bucuresti – Bazinul Tolea Grintescu – Floreasca

25 – 29 noiembrie

Ziua a III -a, joi 26 noiembrie 

CSM Oradea – Amefa Arad 20-4 (4-1, 5-0, 3-2, 8-1)

CSM: Seyia 4, Colodrovschi 4, Czenk 4, Filotti 3, Georgescu R. 2, Popovici, Kovats, Ilisie

Amefa: Toma 2, Grama, Borcan

Dinamo – Steaua 5-15 (2-2, 1-4, 1-4, 1-5)

Dinamo: Iliescu 2, Bota, Luţescu, Drăghici

Steaua: Oanţă 4, Prioteasa 3, Iudean 3, Negrean 2, Fulea 2, Ghiban

Crisul Oradea – Rapid Bucuresti 5-8 (0-1, 1-1, 3-1, 1-5)

Crisul: Luncan 2, Insinna, Cărăman, Barbur

Rapid: Constantinescu 2, Buică 2, A. Stan 2, Rădoi, Vasile

Sportul – Poli Cluj 13-7 (3-2, 5-2, 2-2, 3-1)

Sportul:  Pîrîianu 3 goluri, Itul 3, Jardam 2, Rujan 2, Gherghe, Filimon, Klutsch

Poli Cluj: Bindea 2 goluri, Cristescu 2, Cobîlean 2, Schill.

Ziua a IV-a, vineri 27 noiembrie

Crișul Oradea-Dinamo București 4-10 (2-2, 1-2, 0-2, 1-4)

Crisul: Fărăgău, Insinna, Nagy, Mureșan

Dinamo: Neamțu 2, Mihai 2, Bota, Luțescu, Drăghici, Demeter, Iliescu, Macovei.

CSM Oradea – Politehnica Cluj 19-6 (1-3, 4-0, 7-1, 7-2)

CSM: Vatrai 5, Colodrovschi 3, Czenk 3, Georgescu R. 2, Filotti 2, Dobre, Rogac, Orsos, Remeș

Poli: Schill 5, Bindea.

Sportul Studentesc – Rapid 11-9 (2-3, 2-3, 2-3, 5-0)

Sportul: Gorea 3, Claudiu 2, Jardan, Pîrîianu, Rujan, Ianc, Klutsch, Pandelea

Rapid: Matei 3, Stan A. 3, Crăiniceanu, Rădoi, Batin.

Steaua – Amefa 19-5 (4-1, 6-0, 3-1, 6-3)

Steaua: Dincă 7, Popoviciu 4, Fulea 3, Antipa 2, Robu 2, Rath

Amefa: Toma 2, Grama 2, Stoian

Ziua a V, vineri 27 noiembrie

Politehnica Cluj – Crisul 12-14 (3-4, 2-3, 5-4, 2-3)

Poli: Bodea 3, Cristescu 3, Bindea 2, Schill 2, Cobilean 2

Crisul; Fărăgău 3, Insinna 3, Nagy 2, Barbur 2, Luncan 2, Soponar, Mureșan.

Dinamo – CSM Oradea 8-18 (3-4, 2-5, 2-5, 1-4)

Dinamo: Bota 3, Lutescu, Neamțu, Drăghici, Iliescu, Kari

CSM: Vlad Georgescu 6, Ilisie 3, Popoviciu 2, Colodrovschi 2, Vatrai 2, Rogac, Czenk, Seyia.

Amefa – Sportul Studentesc 8-17 (3-2, 1-5, 2-4, 2-6)

Amefa: Armean 4, Stoian 2, Baciu, Teodorescu

Sportul: Rujan 4, Pandelea 3, Pîrîianu 2, Jardan 2, Gherghe 2, Prescornita 2, Gorea, Claudiu.

Rapid – Steaua 4-21 (0-4, 2-7, 0-5, 2-5)

Rapid: Constantinescu, Vasile, Vlad, Gavriș

Steaua: Prioteasa 4, Fulea 3, Dincă 3, Negrean 2, Rath 2, Vancsik, Dragomirescu, Popovici, Goanta, Antipa, Iudean, Gheorghe

Clasament: 1. Steaua 51 de puncte (17 jocuri), 2. Dinamo, 36 puncte (17 j), 3. CSM Oradea, 30 puncte (11 jocuri), 4. Sportul, 25 puncte (17 j), 5. Rapid, 25 puncte (17 j), 6. Crisul, 15 puncte (17 j), 7. Poli Cluj, 3 puncte (17 j), 8. AMEFA Arad, 0 p (11 j).

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here