La Brasov a inceput noul sezon din Campionatul National masculin. In primul turneu din turul preliminar s-au jucat deja doua etape.

Campioana en-titre, Steaua, a obtinut victorii clare cu Rapid (25-3) si Amefa Arad (15-8).  La fel si vicecampioana CSM Oradea: a trecut de Dinamo (13-6) si Politehnica Cluj (24-3). Sportul Studentesc a adunat 4 puncte dupa primele meciuri (o victorie cu Amefa, 11-5 si un egal cu Rapid, 5-5). Gazda turneului, CSM Corona Brasov a debutat cu dreptul (18-4 cu Poli Cluj) dar a fost invinsa in meciul al doilea de Dinamo cu 10-7.

Turneul continua sambata cu meciurile din etapa a 3-a.

Superliga Nationala 2019-2020

Turneu I preliminar

Brasov, 17-20 octombrie

Programul si rezultatele meciurilor

Vineri 18 octombrie

Sportul Studentesc – Amefa Arad 11-5 (2-0, 3-2, 2-2, 4-1)

Sportul: Dragos Pandelea 4, Andrei Neamtu 2, Alin Pîrîianu 2, Paul Bindea, Raducu Dinca, Alexandru Popovici

Amefa: Ronald Furj 2, Cristi Schill, Serban Muresan, Alex Baltean

Steaua Bucuresti – Rapid Bucuresti 25-3 (5-0, 9-1, 5-2, 6-0)

Steaua: Jerko Marinic 5, Andrei Prioteasa 4, Emmanouil Solanakis 4, Alexandru Vatrai 3, Alexandru Gheorghe 2, Pavel Popescu 2, Victor Antipa 2, Nicolae Oanta, Istvan Szabo, Alexandru Ghiban.

Rapid: Gheorghe Gavris 2, Andrei Enescu

Arbitrii: Radu Matache si Mihai Balanescu

CSM Oradea – Dinamo București 13-6 (3-0, 3-2, 3-0, 4-4)

CSM Oradea: Yusuke Inaba 3, Ramiro Georgescu 2, Vlad Georgescu 2, Silvian Colodrovschi 2, Roland Szabo, Viktor Kovats, Bogdan Remes, Ferenc Czenk

Dinamo: Demeter Szilard 3,  David Bota, Alexandru Albu, Ionut Vranceanu

CSU Poli Cluj – CSM Corona Brasov 4-18 (2-5, 0-6, 1-2, 1-5)

Poli Cluj: Bogdan Paleacu 3, Robert Cristian

Corona: Andrei Buda 4, Calin Cristian 3, Petru Ianc 2, Radu Buica 2, Vlad Tampa 2, Dan Rujan, Attila Aranyi, Stanislav Fornea, George Stoian, Dan Staicu

Sâmbătă 19 octombrie

Sportul Studentesc – Rapid Bucuresti 5-5 (0-1, 3-1, 2-2, 0-1)

Sportul: Dragos Pandelea 2, Andrei Claudiu 2, Alexandru Samson

Rapid: Adrian Stan 2, Andrei Enescu, Alex Crainiceanu, Vlad Domblacev

Arbitrii: Radu Matache si Mihai Balanescu

Amefa Arad –  Steaua Bucuresti 8-15 (0-4, 3-3, 3-5, 2-3)

Amefa: Darian Luncan 2, Ronald Furj, Alex Baltean, Claudiu Grama, Serban Muresan, Cristi Schill, Peter Nagy

Steaua: Jerko Marinic 3, Francesco Iudean 3, Istvan Szabo 2, Alexandru Gheorghe 2, Victor Antipa 2, Andrei Prioteasa, Alexandru Vatrai, Alexandru Ghiban

Arbitrii: Mihnea Alexandrescu si Paul Georgescu

CSM Oradea – Politehnica Cluj-Napoca 24-3 (6-0, 5-1, 6-1, 7-1)

CSM Oradea: Erik Ionescu 7, Goratiu Ilisie 3, Yusuke Inaba 3, Silvian Colodrovschi 3, Vlad Dragomirescu 2, Alex Popovici 2, Vlad Georgescu, Roland Szabo, Bogdan Remes, Ferenc Czenk

Poli Cluj: Andrei Baras, Victor Cobilian, Adam Freundlich

Arbitrii: Radu Matache si Paul Georgescu

Dinamo – CSM Corona Brasov 10-7 (2-0, 2-2, 3-1, 3-4)

Dinamo: Ionut Vranceanu 3, Andrei Iliescu 2, Demeter Szilard,  David Bota, Andrei Draghici, R. Jiganea, Peter Kari

Corona: Andrei Buda 4, Calin Cristian 3, Petru Ianc 2, Radu Buica 2, Vlad Tampa 2, Dan Rujan, Attila Aranyi, Stanislav Fornea, George Stoian, Dan Staicu

Arbitrii: Mihnea Alexandrescu si Alex Mustata

Sâmbătă 19 octombrie

ora 16:00 Rapid – Amefa Arad

ora 17:30 Steaua Bucuresti – Sportul Studentesc

ora 19:00 Dinamo București – CSU Poli Cluj

ora 20:30 CSM Oradea – CSM Corona Brașov

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here