Ziua a treia a turneului final al Ligii Mondiale, de la Belgrad, a inceput cu victoria Croatiei in fata Australiei, scor 11-9. Echipa antrenata de Elvis Fatovic s-a aflat in avantaj la pauza mare (4-5) dar croatii autrecut la conducere in sfertul al treilea in care au marcat de 6 ori si au primit doar trei goluri (10-8) diferenta de doua goluri pastrandu-se si la finalul partidei.

Ungaria a obtinut prima victorie de trei puncte in grupa A: 13-9 cu Japonia. Jucatorii lui Omoto au stat aproape de unguri in primul sfert si chiar au condus pe tabela de marcaj in sfertul al doilea. Ungaria si-a impus insa jocul in sfertul al treilea si a dominat ultima repriza pe care a castigat-o cu 4-1.

Ziua a continuat cu partida Spania – Canada castigata de iberici cu 12-5. Primele doua reprize au fost insa echilibrate, Spania reusind sa se desprinda in a doua jumatate. Dupa un 4-2 in sfertul al treilea jucatorii lui Martin au punctat de 5 ori in ultima repriza fara sa primeasca gol.

Serbia a defilat in ultimul meci al zilei impunandu-se cu 20-6 in fata Kazakistanului. Strahinja Rasovic, cu 5 goluri, a fost cel mai bun marcator de la echipa antrenata de Dejan Savic. Serbia a terminat cu maximum de puncte (9) grupa B, fiind urmata de Croatia cu 6 puncte, Australia 3 puncte si Kazahstan niciun punct.

In grupa A, Spania a adunat 7 puncte fiind urmata de Ungaria 5 puncte, Japonia si Canada cate 3 puncte.

In sferturile de finala, vineri, sunt programate meciurile Ungaria – Australia, Japonia – Croatia, Spania – Kazahstan si Serbia – Canada.