Australia a facut pasul in semifinalele World League dupa ce a eliminat la penalty-uri pe Ungaria, scor 16-15. Echipa pregatita de Elvis Fatovic a fost condusa cu 5 la 1 la jumatatea partidei si cu 7 la 5 dupa sfertul al treilea dar a revenit in ultima repriza si a trecut chiar in avantaj pe tabela de marcaj cu 10-9 dupa reusita lui Kayes, cu 37’’ inainte de fluierul final. Ungaria a reusit sa egaleze prin Pasztor cand mai erau 2 secunde de joc si astfel s-a trecut la loviturile de departajare. Dupa 14 penalty-uri executate, decisiva a fost ratarea lui Batori. La finalul partidei, dupa ce s-a facut o analiza VAR (Video Assistent Referee), portarul Ungariei, Istvan Gergely Kardos, a fost suspendat trei etape pentru brutalitate.

Tehnologia video a fost introdusa si in polo si se aplică în doua situații: decizie cu privire la o fază de gol si decizie cu privire la eventuale brutalitati in timpul jocului (in acest caz doar la finalul partidei).

” A fost un meci dificil. In primele doua sferturi am avut cea mai proasta evolutie din acest turneu. Nu am fost capabili sa cream nimic in atac si am avut impresia ca ne-a fost frica sa profitam de ocaziile pe care le-am avut. Dar, din fericire, ne-am revenit iar jucatorii au fost dispusi sa se sacrifice si a fost evident că am fost mai pregătiți decât adversarii, ritmul nostru de joc a fost mai bun. Ma bucur ca in cele din urma am reusit sa castigam@ a declarat Elvis Fatovic la finalul partidei.

Croatia s-a calificat fara mari probleme in semifinale dupa o victorie cu 20 la 13 in fata Japoniei. In semifinale, croatii vor intalni Spania, care a trecut de Kazahtan cu 19 la 10.

In ultima partida a zilei, Serbia a castigat la scor in fata Canadei, cu 19-5 iar in semifinale va intalni Australia.