Steaua Bucureşti a fost învinsă de formaţia spaniolă Astralpool Sabadell, cu 11-9 in Spania, în Grupa B.
Primele 16 minute de joc au fost echilibrate: a fost 3-3 dupa primul sfert si 5-4 la pauza mare, apoi gazdele s-au distantat la 3 goluri pe tabela de marcaj, scorul dupa repriza a treia fiind 8-5. Pana la finalul partidei stelistii au recuperat un gol dupa ce au castigat ultima repriza cu 4 la 3.

Pentru stelişti au marcat Andrei Prioteasa, Victor Antipa si Tiberiu Negrean cate doua goluri, Tudor Fulea, Vlad Dragomirescu şi Nicolae Oanţă.

Golurile echipei catalane au fost reuşite de Sergi Cabanas Pegado (4), Nemanja Ubovic (3), Bernat Sanahuja Carne (2), Borja Fenoy Valverde (2).

Campioana României a pierdut şi primul meci, vineri, 8-9 cu Dinamo Moscova, şi nu mai poate prinde primele două locuri în grupă.

În celalalt meci din grupă, Dinamo Moscova a trecut de VK Jadran Split cu 12-11.

În clasament, Sabadell ocupă primul loc, cu 6 puncte, urmată de Dinamo Moscova, 6 puncte, Jadran Split, 0 puncte, Steaua, 0 puncte.

Duminica, Steaua va juca ultimul meci, contra croaţilor de la VK Jadran Split, de la ora 12:00 (ora României).

De partea sa, CSM Oradea a fost învinsă, sâmbătă seara, la Belgrad, în Grupa H. de formaţia rusă Sintez Kazan cu 13-7.

Pe reprize scorul a fost 5-1, 4-2, 2-3 si 2-1

Pentru vicecampioana României au înscris Vlad Georgescu (3 goluri), Flavius Ilisie (2), Seiya Adachi şi Viktor Kovats.

Golurile echipei din Kazan au fost marcate de Nikita Dereviankin (3), Nikolai Lazarev, Adel Latîpov si Serghei Lisunov cate doua goluri, Artem Odinţov, Daniil Pronin, Igor Bîşkov si Emil Zinurov.

CSM Oradea a pierdut şi primul său meci, 9-12 cu VK Novi Belgrad.

Sintez Kazan şi VK Novi Belgrad se vor înfrunta în ultimul meci al grupei (duminică), însă ambele sunt calificate în optimile de finală.