Ros-albastrii au început mai bine partida si au condus cu 2-0 după primul sfert, păstrand avantajul şi la pauza mare (4-2). In sfertul al treilea Steaua a marit diferenta la patru goluri (3-7), iar in ultima repriza, gazdele au reusit, gratie dublelor lui Prioteasa şi Matei, sa se impuna si sa se apropie la trei goluri de eterna rivala. Steaua s-a impus in cele din urma cu 10-7.  Al doilea meci dintre Dinamo si Steaua este programat sâmbătă, 31 ianuarie, de la ora 11:00.

Alexandru Ghiban: ”Avem un lot mai numeros și valoros în același timp. Și noi ne dorim foarte mult să terminăm în primul rând sezonul regulat pe primul loc și pentru asta nu avem voie să facem niciun pas greșit”

Dragos StoenescuEste un rezultat bun, într-adevăr, nu ne așteptam la un așa scor, care a fost unul bun pentru noi. Având în vedere că Steaua are trei sferturi din echipa națională, se poate spune că am jucat contra primei reprezentative, plus trei străini. Am avut chiar o evolutie buna.”

Dinamo – Steaua 7-10 (0-2, 2-2 1-3, 4-3)

Dinamo: , Traian Orzoiu 1 pen, Adrian Enescu, Andrei Prioteasa 3 (1 pen), A. Sfarle, Ionut Vranceanu 1, Alex  2, Demeter , Tudor Neagu, Marian Constantin, Andrei Georgescu, Ion Necsulescu,  Berttini, Alex Simion. Antrenor: Andrei

Steaua: Mihai Dragusin, Mihnea Gheorghe 1, Nicolae Diaconu 1, Mihnea Chioveanu 1, Andrei Busila 1, Petar Filipovic, Matej Nastran 2, Miroslav Radjic 1 pen, Daniel  2, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanta 1, Marius Florea, Daniel Teohari, Pavel Popescu. Antrenor: Ionut Angelescu

Arbitrii: Dragos Oprea si  Manuel Manea

Superioritati numerice: Dinamo 10/3 si Steaua 8/3

Penalty-uri : Dinamo 2/2  si Steaua 1/1

Campionii s-au impus fara probleme în prima confruntare de la Brasov cu Sportul. Echipa antrenata de Dorin Costras a controlat jocul de la un capat la altul. Dupa primul sfert a condus cu 3-1 iar la jumatatea meciului scorul era 8-4. La reluarea jocului, oradenii si-au marit avantajul prin dubla lui Roland Szabo (10-4) si au adaugat alte doua goluri pe tabela de marcaj in ultima parte, dupa ce „studentii” au punctat si ei o data prin Vlad Georgescu. Scorul final a fost 12-5 pentru CSM Digi Oradea. Si de aceasta data cel mai bun marcator a fost gogheterul Superligiii, Tiberiu Negrean, cu patru goluri. Al doilea joc dintre cele două echipe este programat sâmbătă, de la ora 12:30.

Sportul – CSM Digi Oradea  5-12 (1-3, 3-5, 0-2, 1-2)

Sportul: Marius Tic, Hrvoje Benic 1,  Vlad Georgescu 1, Zdravko Delas, Codrin Cotrau, Iulian Radoi, Vlad , Dragos Pandelea, Catalin Stan 2, Nicolae Oanta, Adrian Stan,    1, Catalin Vochin, Josip Jerkovic, Andrei Edward.  Antrenor Aurelian Georgescu.

Gojko Pijetlovic, Roland Szabo 2, Tiberiu  4 (1 pen), Milos  2, Catalin Alexa, Alex Popoviciu, Adam Freundlich. Vojislav Cupic, Andrei , Dunca  1, Ramiro Georgescu 1,   Kalman 1, Dorin , Bogdan Cimpianu 1. Antrenor: Dorin Costras

Arbitrii: Radu Matache si Ferencz Toth

Superioritati numerice: Sportul 12/4 si CSM 10/4

Penalty-uri: Sportul 1/0 si  CSM 1/1