Steaua, ocupanta primului loc la incheierea sezonului regulat a castigat categoric primul meci cu Dinamo (locul 4 la finalul sezonului regulat) din penultimul act al Superligii, disputat pe teren propriu, scor 13-4.

Dupa un inceput de meci echilibrat (2-2), campioana en-titre s-a distantat de adversari pe finalul primului sfert  cu doua goluri inscrise in mai putin de un minut (4-2), apoi in a doua repriza a marit diferenta la 5 goluri (7-2 si 8-3). Ros-albastrii au controlat si a doua jumatate a meciului inscriind de 5 ori in timp ce oaspetii au punctat o singura data. Scor final 13-4 si Steaua conduce la general cu 1-0. Meciul 2 se va disputa sambata, de la ora 12.00, tot la bazinul Steaua.

În cealaltă semifinală, CSM Digi Oradea, ocupanta celui de-al 2-lea loc la încheierea sezonului regulat si  trecut de Corona Sportul Stundetesc, locul 3 la finalul sezonului regulat, cu 11 la 5.

Oradenii au controla jocul de la inceput pana la final. CSM a condus cu 5 la 1 la jumatatea meciului, gratie une  aparari foarte bune care nu a primit niciun gol din 5 inferioritati numerice. Gazdele s-au desprins decisiv in partea a treia a intalnirii in care au punctat de patru ori si au primit un singur gol (9-2). In ultima repriza „studenti” au recuperat un singur gol din diferenta de pe tabela de marcaj (11-5). Dupa acest meci scorul general este 1-0 pentru CSM Digi Oradea. Meciul 2 se va disputa sambata, de la ora 12.00, tot la bazinul olimpic Ioan Alexandrescu din Oradea.

Semifinalele se joacă dupa sistemul cel mai bun din cinci partide.