Steaua si CSM Digi Oradea conduc cu 2 la 0 la general dupa ce au obtinut noi victorii in semifinalele Superligii Nationale.

Dupa ce vineri a castigat cu 13 la 4, Steaua a trecut de Dinamo cu 9 la 7 in al doilea meci disputat sambata in bazinul din Ghencea.

Spre deosebire de primul meci, ros-albastrii au primit o replica mult mai buna din partea jucatorilor lui George Georgescu. Acestia au reusit timp de 3 reprize sa joace de la egal la egal cu campioana Romaniei: a fost 5-5 la pauza mare si 6-6 dupa sfertul 3. Echipa lui Andrei Iosep  si-a asigurat victoria in ultimele 8 minute ale meciului: Adria Delgado Si Dorde Filipovic au dus scorul la 8-6, iar dupa golul dinamovistului Andrei Georgescu, Mihnea Chioveanu a stabilit rezultatul final (9-7)

Steaua conduce la general cu 2-0 iar seria se va muta in bazinul Anatolie Grintescu, din complexul sportiv Dinamo.

Si in cealaltă semifinală, meciul doi a fost de asemenea echilibrat, CSM Digi Oradea castigand la limita in fata celor de la Corona Sportul Stundetesc, cu 10 la 9.In primul joc, disputat vineri, oradenii s-au mpus cu 11 la 5.

Oaspetii au inceput bine partida marcand primele două goluri, însă CSM a revenit in joc și a încheiat prima repriza în avantaj (4-3). Repriza a doua a fost a celor de la Corona Sportul care au trecut din nou la conducere pe tabela de marcaj, la pauza mare scorul fiind 6-5 pentru echipa lui Aurelian Georgescu.

Oaspetii s-au desprins din nou la doua goluri la inceputul sfertul 3, iar oradenii au reactionat cu patru goluri consecutive si au intrat cu 2 goluri avans pe tabela la ultima pauza (9-7).

In repriza a patra a fost randul „studentilor” sa egaleze (9-9) in timp ce olandezul Jesse Koopman a marcat golul de 10-9 pentru oradeni care au iesit cu bine din ultima inferioritate si si-au asigurat astfel victoria.

Scorul general a devenit 2-0 pentru CSM Digi Oradea. Seria se mută, pentru urmatoarele jocuri, la Brașov.

Semifinalele se joacă dupa sistemul cel mai bun din cinci partide.