In urma cu 26 de ani, in 1988, marea rivala bucuresteana, Dinamo, disputa semifinala Cupei Campionilor Europeni cu Sisley Pescara. Alb-rosii au castigat cu 14 – 12 in tur dar au pierdut returul cu 4-9. Tot Dinamo a jucat ultima finala de cupa europeana. In 1985 a jucat cu trofeul pe masa impotriva ungurilor de la Vasas Budapesta (11-12 in tur si 10-10 in retur).

Acum Steaua a obtinut calificarea in penultimul act al celei de-a doua competitii intercluburi si se poate spune ca este intre cele mai bune 16 echipe din ’Europa: un rezultat excelent avand in vedere ca echipa din Ghencea a revenit anul trecut in cupele europene dupa o pauza de cativa ani.

Partida a fost foarte disputata. Stelistii au inceput bine intalnirea si au condus cu 2 la 0. Gazdele au reusit sa egaleze la doi. dar ultimul gol al primului sfert a fost al ros-albastrilor (2-3). Nemții au fortat in sfertul al doilea si cu  trei goluri consecutive au preluat conducerea pe tabela de marcaj, iar pina la pauza mare ambele echipe au mai inscris o data (5-4). Sfertul al treilea a fost cel mai echilibrat, cele doua formatii inscriind de câte două ori, astfel ca Waspo si-a pastrat inainte de ultima repriza avantajul de un gol (7-6). Nemtii au punctat primii in ultima  parte a meciului, dar Steaua a reusit sa egaleze la 8. Jokic si-a adus din nou echipa in avantaj insa Miroslav Randic a fost cel care a inchis tabela. Scor final 9-9 si ros-albastrii se califica in semifinale gratie succesului din tur la doua goluri diferenta.

In semifinalele Euro Cup s-au mai calificat Carpisa Yamamay Acquachiara (ITA), Posillipo (ITA) si Mornar BS (CRO). Meciurile din semifinale se vor desfasura in 11 februarie 2015 (turul) si 4 martie 2015 (returul). Finala se va juca de asemenea tur-retur, pe 29 martie si 11 aprilie.

Tragerea la sorti va avea loc in luna ianuarie.

Waspo 98 Hannover (GER) –  Steaua Bucuresti (ROU)  9-9 (2:3, 3:1, 2:2, 2:3)

Waspo: Bukowski 4, Toth 1, Balatoni 1, Haarstick 1, Schlotterbeck 1, Jokic 1.

Steaua: Miroslav Randjic  3, Nicolae Diaconu 2, Daniel Teohari, Petar Filipovic, Matej Nastran, Alexandru Ghiban.