Steaua Stirom isi continua parcursul fara greseala in Superliga Nationala dupa ce a obtinut si a doua victorie in derby-ul cu CSM Digi, disputat la Oradea, in cadrul etapei a 14-a.

Daca  vineri ros-albastrii s-au impus cu 9 la 7 in fata rivalei oradene, astazi ei au castigat fara probleme revansa, scor 8-17.

Steaua a dominat partida de la un capat la altul, gazdele reusind doar in primul sfert sa stea aproape de adversari (2-3). Diferenta la pauza mare a fost de 3 goluri (4-7) iar in sfertul al treilea, echipa antrenata de Andrei Iosep s-a desprins decisiv dupa ce a punctat de 6 ori si a primit doar doua goluri (6-13). In ultima parte, oaspetii au marcat alte patru goluri in timp ce oradenii au inscri de doua ori.

Steaua conduce in clasament cu maximum de puncte (78) din 26 de meciuri, in timp ce CSM Digi Oradea se afla pe locul 2 cu 63 de puncte din 28 de partide.