Campioana Romaniei, Steaua Bucuresti, a fost invinsa in primul meci din cadrul turneului de la Barcelona de Sintez Kazan cu 17 – 9. Pe reprize scorul a fost 2-4, 2-4, 3-6, 2-3. Cele mai multe goluri pentru ros-albastrii le-au marcat Marios Kapotsis si Jerko Marinic Kragic, cate 3 fiecare.

Jucatorii campioanei au ajuns in doua transe  in Spania (miercuri si joi) dupa ce cursa de marti a fost anulata din cauza unor probleme la aeroportul din Munchen. Astfel, la cererea clubului din Bucuresti, partida de joi seara s-a jucat de la ora locala 20.30, in loc de 17.30.

Vineri (30.08), Steauaa va disputa doua partide: de la ora 13.30 cu Paix D’Aix, iar de la ora 19.00 cu BANJA LUKA.

In schimb, CSM Oradea a debutat cu dreptul la turneul de la Sabac. Vicecampioana Romaniei, a învins pe Apollon Smyrnis, cu 7-6, cel mai bun marcator de la oradeni fiind  Roland Szabo cu doua goluri.

Vineri (30.08), CSM Oradea va disputa doua partide: de la ora 10.30 (ora Romaniei) cu Steaua Rosie Belgrad iar de la ora 18.00 cu Dinamo Moscova.

Champions League – Primul tur de calificare

Grupe:

Grupa A (la Sabac): Apollon Smyrnis (Gre), Dinamo Moscova (Rus), CSM Oradea (Rou), Sabac (Srb), Steaua Rosie (Srb), Galatasaray (Tur).

Grupa B (la Barcelona): Barcelona (Esp), Sintez Kazan (Rus), Steaua Bucuresti (Rou), Pais d’Aix (Fra), Enka Istanbul (Tur), Banja Luka (BiH).

Programul si rezultatele meciurilor

ETAPA I (29 august)

Grupa A (Sabac)

ORADEA-APOLLON SMYRNIS 7-6 (2-0, 3-2, 0-2, 2-2)

Oradea: Roland Szabo 2, Vlad Georgescu, Nichita Ilisie, Vlad Dragomirescu, Viktor Kovats, Ramiro Georgescu (Oradea) 

Apollon: Nikola Moskov 3, Dimosthenis Dermitzakis 2, Dionysios Karountzos 

STEAUA ROSIE-GALATASARAY 13-2

SABAC-DINAMO MOSCOVA 9-8

Grupa B (Barcelona)

PAYS D’AIX-BANJA LUKA 38 – 2

ENKA-BARCELONA 9-14

STEAUA BUCURESTI-SINTEZ KAZAN 9-17 (2-4, 2-4, 3-6, 2-3)

Steaua: Marios Kapotsis 3, Jerko Marinic Kragic 3, Mihnea Gheorghe, Andrei Prioteasa, Tudor Fulea

Sintez: Sergey Lisunov 4, Nikolay Lazarev 3, Alexey Ryzhov – Alenichev 3, Artem Odintsov 2, Alexey Bugaychuk 2, Mikhail Krasnov 2, Stepan Andryukov.

ETAPA a 2-a (30 august)

Grupa A

ORA 09.30 STEAUA ROSIE BELGRAD-ORADEA 

ORA 11.15 DINAMO MOSCOVA -GALATASARAY

ORA 13.00 SABAC-APOLLON SMYRNIS

GRUPA B

ora 09.00 ENKA-SINTEZ KAZAN

ora 11.00 BANJA LUKA-BARCELONA

ora 12.30 PAYS D’AIX-STEAUA BUCURESTI

ETAPA a 3-a (30 august)

Grupa A

ora 17.00 ORADEA-DINAMO MOSCOVA

ORA 18.45 STEAUA ROSIE BELGRAD-APOLLON SMYRNIS

ORA 20.30 SABAC-GALATASARAY

Grupa B

ora 18.00 STEAUA BUCURESTI-BANJA LUKA

ora 19.30 SINTEZ KAZAN-BARCELONA

ora 21.00 PAYS D’AIX-ENKA

*orele sunt cele locale

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here