Steaua a fost invinsa categoric, la Bologna, de Pro Recco, scor 19-7, intr-un meci din etapa a 4-a din grupa A a Ligii Campionilor.

Partida s-a jucat cu casa inchisa, iar jucatorii lui Ratko Rudic nu au ratat ocazia de a oferi publicului un adevarat spectacol.

Inceputul de meci a fost echilibrat. Gazdele au jucat mai lejer iar Steaua a profitat. Condusa cu 3 la 1 ros-albastrii au reusit sa egaleze in mai putin de un minut prin Mihnea Gheorghe si Dereviankin, scorul la finalul primei reprize fiind egal 3-3. Campioana Romaniei a tinut pasul cu adversarii inca o jumatate de repriza. Tudor Fulea inscrie pentru 5-4 cand mai erau 3’32 de joc pana la pauza mare. Pro Recco insa creste ritmul de joc si se desprinde cu o tripla a lui Francesco Di Fulvio ( o data din om in plus si de 2 ori pe contraatac) pentru ca Bukic sa stabileasca scorul la jumatatea intalnirii (9-6).

Pro Recco a pastrat ritmul de joc si in sfertul al treilea pe care l-a dominat categoric: a punctat de cinci ori fara sa primeasca vreun gol. Tot atatea goluri au inscris gazdele si in ultima parte, de la Steaua singurul jucator care a reusit sa depaseasca apararea lor fiind Mihnea Gheorghe, care a punctat de trei ori. Pro Recco se impune la o diferenta de 12 goluri si conduce in clasament cu maximum de puncte la egalitate cu Barceloneta, echipa pe care o va intalni in urmatoarea runda, pe 19 decembrie. Steaua, in schimb, va juca acasa cu Steaua Rosie Belgrad in incercarea de a obtine primele puncte in acest sezon de Champions League.