Startul partidei a fost asemanator cu cel al meciului de sambata. Gazdele au deschis scorul, prin Andrei Cretu, Steaua a egalat dintr-un penalty inscris de Murisic iar Petru Ianc a punctat pentru 1-2. Tiberiu Negrean a egalat la 2, moment din care jocul s-a inclinat de partea oaspetilor. Radoi a facut 2-3, Boris Pavlovic a mai egalat o data pe tabela de marcaj iar Murisic a stabilit scorul la prima pauza cand mai erau 2 secunde din prima repriza.

Sfertul al doilea a fost dominat de ros-albastrii care au punctat de doua ori fara sa primeasca vreun gol si au intrat la pauza mare cu un avantaj de trei goluri (3-6).

A doua jumatate a intalnirii a fost mult mai echilibrata cu un singur gol inscris in 16 minute de joc. Desi au avut mai multe ocazii de a se apropia de adversari, oradenii nu au inscris decat prin Andrei Cretu cu 2 minute inainte de finalul reprizei a treia iar ultima parte a ramas alba.

Finalul partidei a fost cel mai tensionat. Presiunea a inceput sa-si spuna cuvantul si aproape orice faza a fost contestata ori de o parte ori de cealalta. Cand mai era un minut de jucat din meci antrenorul gazdelor, Kalman Kadar, a primit cartonasul rosu fiind eliminat pentru proteste. Jucatorii de pe banca au protestat si ei, Dorin Cretu (portarul de rezerva) a primit si el cartonasul rosu iar cei din apa au iesit pe marginea bazinului. Au revenit însă in apa dupa aproape doua minute pentru a evita totusi o infrangere la „masa verde”.  Nu s-a reluat bine jocul ca la prima actiune au fost eliminati pentru brutalitate: sarbul Djordje Filipovic (Steaua) și Tiberiu Negrean (Oradea). Cand mai erau 43 de secunde din meci, Mihnea Chioveanu fructifica un om in plus si isi apropie echipa la un singur gol pe tabela de marcaj (5-6). Oradenii au avut chiar posibilitatea de a trimite meciul la loviturile de departajare. Nicolae Diaconu a reusit sa recupereze o minge in jumatatea „militarilor”, mingea a ajuns la Andrei Cretu care a scapat singur dar nu a reusit sa-l invinga pe Dragos Stoenescu. S-a terminat 6-5 pentru echipa bucuresteana care se impune in finala Superligii cu 3 la 1 la general. În celelalte meciuri, roș-albaștrii câștigaseră, în Ghencea, cu 9-3 si, respectiv 10-7, pentru ca în meciul 3 să cedeze la Oradea cu 9-5.

Steaua a intrat astfel in posesia celui de-al doilea titlu consecutiv reusind totodata si eventul in acest sezon, dupa ce a câştigat si Cupa României.