Oradea a dominat prima parte a meciului: a avut 4:1 dupa 6 minute de joc si a condus cu 5 la 2 dupa alte doua minute de joc din repriza a doua.  Dar, Steaua a revenit in joc cu trei goluri consecutive si a egalat la 5. Mihnea Gheorghe a mai adus o data pe CSM in avantaj insa ros-albastrii au mai egalat o data prin golul inscris de Alexandru Gheorghe, din superioritate numerica, cu 9 secunde inainte de pauza mare.

Dupa a a treia repriza fara goluri, Steaua a preluat conducerea pe tabela de marcaj de doua ori in ultima parte a intalnirii (7:6 si 8:7). Oradea a recuoerat de fiecare diferenta de un gol iar Mihnea Gheorghe a stabilit rezultatul final cu un gol inscris din penalty in minutul 30. La finalul intalnirii antrenorul campioanei, Bogdan Rath a primit cartonas rosu pentru proteste si va lipsi de pe banca Stelei in partida retur programata la data de 14 decembrie, la Oradea.