Orădenii au început foarte bine meciul cu doua goluri consecutive, înscrise de Alex Popoviciu şi Ramiro Georgescu, replica stelistilor venind prin Tiberiu Negrean care a redus din diferenta. CSM a terminat prima repriză în avantaj, dar Steaua a întors scorul în favoarea ei in cu doua goluri semnate de Tudor Fulea si Alexandru Gheorghe, astfel ca la pauza mare a condus cu 3-2.

Ros-albastrii s-au desprins decisiv in repriza a treia. Alexandru Gheorghe si Francesco Iudean au dus scorul la 5 la 2 iar dupa ce Dragoljub Rogac a marcat pentru CSM Oradea, gazdele au mai puctat de doua ori prin acelasi Alexandru Gheorghe (care a a juns la 3 goluri) si Tudor Fulea (scor 7-3). Ultimul sfert a fost doar al militarilor care au inscris de trei ori prin Andrei Prioteasa, Mihnea Gheorghe (din penalty) si Daniel Robu, in timp ce oaspetii au ratat inclusiv un penalty pe final. Steaua s-a impus cu 10-3 si a castigat seria cu 3 la 2 la general.

Formatia antrenata de Aurelian Georgescu si Razvan Cristescu a reuşit eventul în acest sezon, după ce a câştigat şi Cupa României, la loviturile de departajare, cu CSM Oradea.

In urma cu o saptamana, Curtea de Apel Oradea a anulat Hotărârea Federaţiei Române de Polo din data de 2 iunie 2020, consemnată în Procesul Verbal Nr. 214, prin care acorda titlul de campioană naţională echipei CSA Steaua Bucureşti pentru ediţia 2019-2020 a Superligii Naţionale.

CSM Oradea se situa pe locul al doilea în ierarhia la zi a campionatului national la momentul suspendării competiţiei din cauza pandemiei COVID-19 ceea ce a determinat autorităţile române să declare stare de urgenţă pe întreg teritoriul ţării. La acel moment, oradenii aveau cu patru meciuri mai puţin disputate decât prima clasată, CSA Steaua, declarată campioană naţională de Biroul Federal al FR Polo. Forul de la Bucuresti poate face recurs în termen de 15 zile.

Steaua a câştigat ultimele cinci titluri de campioană naţională, după o serie de nouă obţinute de orădeni. Formatia din Ghencea are în total 17 titluri de campioană.