Finala gazduită de bazinul din Complexul Sportiv Ghencea, din Bucuresti, a început bine pentru gazde, Steaua înscriind primele două goluri ale partidei prin Tiberiu Negrean si Pavel Popescu. Orădenii au replicat prin Vlad Georgescu, însă roș-albaștrii au marcat din nou prin Francesco Iudean și au stabilit scorul la prima pauză (3-1).

Startul celei de-a doua reprize a aparținut formatiei orădene care a marcat mai întâi prin Silvian Colodrovschi apoi au restabilit egalitatea prin Seyia Adachi. Steaua a reacționat cu alte două goluri semnate de Mihnea Gheorghe si Andrei Prioteasa, apoi sarbul Dragoljub Rogac a punctat pentru 5-4. Ultimul gol inainte de pauza mare a fost marcat din penalty de stelistul Tiberiu Negrean. Scor după doua reprize 6-4 pentru Steaua.

CSM-ul a controlat partea a treia a intalnirii iar tabela de marcaj s-a modificat abia dupa   șase minute de joc. Alex Popoviciu a inscris cu 1’40 secunde inainte de pauza, apoi cand mai erau doar 42 de secunde de joc Colodrovschi a egalat la 6.

In sfertul al 4-lea primul gol a fost marcat, dupa aproape 4 minute de joc, din penalty, de Mihnea Gheorghe, iar sarbul Dragoljub Rogac a restabilit egalitatea cu două secunde inainte de final.

La loviturile de departajare, oradenii au ratat de trei ori prin Albert Vătrai, Seyia Adachi și Ramiro Georgescu in timp ce din tab[ra Stelei, doar Andrei Prioteasa  nu a inscris.

Steaua a cucerit trofeul pentru a 12-a oară, iar CSM Oradea rămâne cu patru Cupe (2012, 2013, 2016, 2020).

În finala ediţiei de anul trecut, CSM Oradea a învins-o pe Steaua cu 12-11 (4-2, 1-4, 1-0, 2-2, 2-2, 4-3), după aruncările de departajare, tot în Bazinul Steaua.

foto by facebook.com/CSMOradeaPolo

Cupa Romaniei 2021 – seniori

Bazin Steaua, 12 – 14 martie 2021

Duminică, 14 martie – Finale

Crisul Oradea – Rapid 7-10 (2-1, 1-2, 3-3, 1-4)

CS Dinamo – Sportul Studentesc 9-10 (1-2, 3-3, 3-4, 2-1)

CSA Steaua – CSM Oradea 10-9 (3-1, 3-3, 0-2, 1-1; 3-2)

Steaua: Mihai Dragusin, Mihnea Gheorghe 2 (1 pen), Tiberiu Negrean 2 (1 pen), Tudor Fulea, Levente Vancsik, Andrei Prioteasa 1, Vlad Dragomirescu, Alexandru Gheorghe, Pavel Popescu 1, Nicolae Oanta, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanta, Marius Tic, Victor Antipa, Francesco Iudean 1. Antrenor: Aurelian Georgescu

Oradea: Gojko Pijetlovic, Cristi Dobre, Vlad Georgescu 1, Nichita Ilisie (suspendat), Theodor Filotti, Dragoljub Rogac 2, Alex Popoviciu 1, Viktor Kovats, Silvian Colodrovschi 2, Ramiro Georgescu, Alexandru Vatrai, Bogdasn Remes, Raul Ravris, Ferenc Czenk, Seiya Adachi 1. Antrenor: Dorin Costras

Arbitri: Adrian Alexandrescu si Mihai Balanescu

Superioritati numerice: Steaua 9/4  si Oradea  9/3

Penalty-uri: Steaua 2/2

Loviturile de departajare: Alex Popoviciu (Oradea, 7-8), Tiberiu Negrean (Steaua, 8-8); Vlad Georgescu (Oradea, 8-9), Mihnea Gheorghe (Steaua, 9-9); Alex Vatrai (Oradea, ratat), Tudor Fulea (Steaua, 10-9); Seiya Adachi (Oradea, ratat); Andrei Prioteasa (Steaua, ratat); Ramiro Georgescu (Oradea, ratat)