Trei victorii din trei meciuri jucate la europene pentru formatia antrenata de Alessandro Campagna. Dupa ce a trecut de Rusia si Romania,  Italia a castigat astazi cu 15 la 5 intalnirea cu Georgia si are punctaj maxim in clasamentul grupei A.

Aflati la prima participare la o competitive international, georgienii au reusit sa stea aproape de vicecampionii olimpici doar in primul sfert, in care au fost condusi cu un singur gol (3-2). Din a doua repriza italienii au crescut ritmul de joc si au inchis urmatoarele doua sferturi cu acelasi scor 5-1, iar in ultima parte au mai adaugat un gol la  diferenta de pe tabela de marcaj

Italia – Georgia 15-5 (3-2, 5-1, 5-1, 2-1)

Italia: Tempesti, Di Fulvio F. 2, Velotto, Figlioli 1, Giorgetti 2, Fondelli A. 2, Giacoppo, Gallo 1, Figari 3, Luongo S., Aicardi 3, Baraldi 1, Del Lungo. Antrenor. Campagna.

Georgia: Chumburidze, Kavtaradze, Crepulja, Elez 1, Rusishvili, Jelaca 2, Khvedeliani, Baghaturia, Rurua, Gegelashvili, Nikoleishvili 1, Franicevic 1, Kapanadze. Antrenor. Popovic.

Arbitrii: Bender (Ger) si Taylor (Gbr)

Superioritati numerice: Italia 10/15, Georgia 3/7

Note: Au acumulat cate trei faulturi personale Baghaturia in repriza a treia si  Rurua in ultimul sfert