“Delfinii” lui Savic s-au vazut condusi de croati doar in primele minute ale partidei.  Obradovic si Petkovic au facut ca scorul sa fie 2 la 0 pentru campioana olimpica, dar sarbii si-au revenit repede. Prlainovic a redus din diferenta iar Mandic a egalat pe tabela de marcaj, stabilind scorul dupa primul sfert. In repriza a doua Serbia este mult mai agresiva si mareste diferenta la +3 prin reusitele lui Prlainovic, Cuk si Filipovic. A fost 5-2 la pauza mare si apoi 6-2 la inceputul sfertului trei dupa golul lui Mitrovic. Inainte de ultima repriza diferenta era de 3 goluri (7-4) dar in ultimele 8 minute de joc sarbii au dublat avantajul pentru ca cel mai tanar component al echipei Jaksic (18 ani) sa stabileasca scorul final 11-4 pentru Serbia care este din nou campioana mondiala dupa 6 ani.

Pentru echipa lui Dejan Savic urmatorul obiectiv  este castigarea aurului olimpic. Pana atunci insa in ianuarie , la Belgrad, se va desfasura Campionatul European.

Bronzul a revenit Greciei care a invins in finala mica pe Italia, dupa executarea loviturilor de departajare, cu 11-9. Jucatorii eleni au fost primii care au marcat, prin Christos Afroudakis, in timp ce italienii au ratat ocazia de a egala dupa ce Alex Giorgetti nu a transformat un penalty. Scorul dupa repriza I a ramas 1-0 pentru Grecia, care si-a pastrat avantajul de un gol si la pauza mare (3-2).

Scenariul jocului nu s-a schimbat nici in partea a doua a confruntarii. Dupa un sfert trei echilibrat, cu multe goluri, in care ambele echipe au punctat de 4 ori fiecare (7-6), Italia a obtinut egalarea in ultima parte. Pietro Figlioli a marcat din penalty pentru 7-7 cand mai erau 4 minute de jucat. Pana la finalul meciului nu s-a mai inscris astfel ca s-a trecut la loviturile de departajare. La penalty-uri sutul lui Velotto loveste bara iar cel al lui Francesco di Fulvio este aparat de portarul grecilor. Ultimul 5 m este transformat de Angelos Vlachopoulos care stabileste scorul final 11-9 pentru Grecia care cucereste bronzul si obtine totodata biletele pentru Jocurile OLimpice de la Rio.

Pe locul 5 la Kazan a terminat Muntenegru. In meciul de clasament Muntenegru a dispus la limita de Ungaria cu 10 la 9. SUA a ocupat locul 7 in urma succesului in fata Australiei cu 10 la 6.

2015 FINA World Championships
Kazan (RUS)

Finale

Sambata, 8 August

Australia – SUA  6-10 (3-2, 0-2, 1-4, 2-2) (locurile 7/8)
Australia scorers: Aaron Younger 2, Richie Campbell, George Ford, Johnno Cotterill.
SUA: Tony Azevedo 4, Alex Bowen 2, Bret Bonanni 2, Nikola Vavic, John Mann.

Muntenegru – Ungaria 10-9 (2-2, 2-1, 2-2, 4-4)  (locurile 5/6)
Muntenegru: Aleksandar Ivovic 3, Vjekoslav Paskovic 2, Darko Brguljan 2, Mladjan Janovic 2, Aleksandar Radovic.
Ungaria: Balazs Erdelyi 2, Norbert Hosnyanszky 2, Daniel Varga 2, Marton Szivos, Denes Varga, Krisztian Bedo.