Serbia a incheiat cu o victorie preliminariile Ligii Mondiale. La primul meci disputat in frumoasa piscina din Kragujevac, echipa pregatita de Dejan Savic a invins  cu 14 la 7 de Rusia. Serbia a dominat de la un capat la altul partida, rusii reusind o singura data, la inceputul jocului sa egaleze situatia pe tabela de marcaj (1-1). La finalul primului sfert gazdele au condus cu 3 la 1 si au marit diferenta pina la pauza mare (7-3). In a treia repriza Serbia s-a relaxat si a dat posibilitatea adversarilor sa inscrie de trei ori, insa diferenta de 4 goluri a ramas si inainte de ultima parte a meciului (10-6). Repriza a patra a adus alte patru goluri in poarta Rusiei, si un singur gol inscris de jucatorii lui Erkin Sagaev.

Serbia – Rusia 14:7 (3:1, 4:2, 3:3, 4:1)

SERBIA: Rističević, Mandić 2, Gocić, Marković 1, Ćuk 2, Pijetlović, Nikić 2, Jakšić, Ranđelović, Filipović 1, Prlainović 3, Mitrović 3, Vitorović. Antrenor: Savić.

RUSIA: Kostrov, Jatčenko, Odinson 1, Rižov-Alejničev, Novoksenon, Žitnjik, Derevjankin, Nagajev, Stepanjuk 2, Holod 2, Antipov 1, Šepeljev 1, Kornjejev. Antrenor: Šagajev.

Bazin SC Park- Kragujevc. Spectatori: 800.

Arbitrii: Špigel (Germania) si Žuha (Slovacia).

Superioritati numerice: Srbija 11 (9), Rusia 11 (5).

Penalty-uri: Serbia 1 (1),  Rusia 1(1).SAM_3470

Muntenegru este a treia reprezentanta a Europei care a obtinut biletele pentru Dbai. In etapa a 6-a, si ultima, a preliminariilor, vicecampioana mondiala s-a impus in deplasare in meciul cu Germania cu 10 la 8. Intalnirea a consemnat totodata si revenirea in nationala Muntenegrului a capitanului Nikola Janovic, care a si marcat doua goluri.

Tot in ultima zi a preliminariilor, Croatia a invins Ungaria cu 10 la 9 dupa executarea loviturilor de departajare. La finalul timpului regulamentar de joc, socrul a fost 7 la 7.