Campioana en titre a castigat primele doua meciuri cu Steaua din finala Superligii Nationale care s-au disputat pe teren propriu. CSM Digi Oradea s-a impus in primul joc, disputat marti, cu 9 la 6, in timp ce astazi a obtinut o victorie cu 11 la 7.

In meciul de marti, campiona en-titre a fost condusa dupa primele două sferturi, cu 4 la 3, dar orădenii au revenit in joc in a treia repriza, cand a preluat si conducerea pe tabela de marcaj, după ce ros-albastrii nu au reuşit să inscrie in poarta aparata de Gojko Pijtelovic. Echipa antrenata de Dorin Costras a dominat ultima repriza, cu patru goluri marcate si doar doua primite. S-a terminat 9-6 pentru CSM Digi Oradea.

Oradenii au inceput mult mai bine jocul de astazi. Dupa primul sfert CSM avea deja un avantaj de trei goluri (4-1), iar la jumatatea intalnirii a condus cu 7 la 3. In sfertul trei stelistii au reusit sa refaca din handicap si s-au apropiat la un singur gol, insa Nicolae Diaconu a stabilit scorul inainte de ultima repriza (8 – 6). In ultima parte insa echipa antrenata de Ion Angelescu a marcat doar un gol, in timp ce gazdele au punctat de trei ori. 11-7 scor final, si CSM Digi Oradea mai are nevoie de un singur succes pentru a cuceri cel de-al opt-lea titlu consecutiv.