Campioana mondiala si europeana a condus de la un capat la altul jocul. Dupa primul sfert avea 3 la 0 si dupa 14 minute de joc a condus cu 6-0 pe Setebello. Italia a inscris primul sau gol prin Gallo cu doua minute inainte de finalul reprizei a doua, la jumatatea meciului scorul fiind 6-2 pentru echipa lui Dejan Savic. Italia nu a gasit solutii in atac nici in sfertul al treilea, Serbia a dominat repriza adaugand inca un gol pe tabela de marcaj. Doar pe final, in ultima parte a meciului jucatorii lui Campagna au reusit sa reduca din diferenta, insa sarbii au fost mult prea puternici in aceasta seara. Scor final 10-8 pentru Serbia care va juca pentru titlul olimpic impotriva detinatoarei titlului, Croatia. Vicecampioni olimpici, italienii vor lupta pentru bronz cu Muntenegru.

Italia – Serbia8-10 (0-3, 2-3, 0-1, 6-3)

Italia: Tempesti, N. Presciutti, Velotto 2, Gitto, Figlioli 1, Fondelli, Francesco Di Fulvio, Valentino Gallo 2, Nora, C. Presciutti 2, Aicardi, Bodegas 1 ,Del Lungo. Antrenor: Alessandro Campagna

Serbia: B. Mitrovic, Mandic 1, Gocic, Randjelovic, M. Cuk, D. Pijetlovic 1, Nikic 2, Aleksic, Jaksic 1, F. Filipovic 2, Prlainovic 2, S. Mitrovic 1, G. Pijetlovic. Antrenor. Dejan Savic

Arbitrii: STAVRIDIS Georgios si FLAHIVE Daniel Gerrard

Superioritati numerice: Italia 16 (3), Serbia 14 (7)

Iesiti pentru 3 faulturi  A. Prlaninovic repriza a 3-a, Randelovic, Gitto si Aleksic repriza a 4-a.